„SOS Детски селища България“ поема управлението на Кризисния център за деца бежанци в Русе

петък, 19 юли 2024

Днес кметът Пенчо Милков и директорът на Програма „SOS Детско селище Велико Търново – Габрово – Трявна“ Иван Христофоров подписаха договор за предоставянето за управление на социалната услуга „Кризисен център за непридружени деца, чужди граждани и деца бежанци в риск“ в Русе. Срокът на договора е за период от две години, считано от 1 август.

„Начинът, по който се отнасяме към хората в нужда, е показателен за израстването ни като общество. Вярвам, че доверието, което сте изградили до момента в страната, е показателно за способностите ви. За нас е привилегия, че ще развиете дейността си и в нашия град“, заяви кметът. Той пожела успех на доставчика на услугата и заяви, че сътрудничеството между местната администрация и „SOS Детски селища България“ е и възможност Община Русе да развие своя капацитет.

Изборът за управление на Кризисния център бе направен след провеждане на конкурс, като финансирането за дейността е съобразно субсидия от държавния бюджет. Контролът по изпълнение ще се осъществява от общинската администрация като възложител на договора.

На срещата присъстваха още заместник-кметът Димитър Недев, директорът на дирекция „Социални и здравни дейности“ Милена Влахова и началникът на отдел „Социални дейности“ Гергана Пашева.

Припомняме, че услугата е държавно делегирана дейност и бе разкрита на територията на община Русе на 1 ноември 2022 г. със заповед за предварително одобрение на изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане и с решение на Общинския съвет.

Капацитетът на услугата е 16 деца, за които се полагат 24 ч. специализирани грижи от 12-членен екип.

Към момента са настанени 13 деца от Алжир, Египет, Мароко и Сирия.  От началото на разкриването на услугата временен подслон са намерили 56 непридружени деца от 6 държави.

Потребност от разкриване на тази услуга се установи с възникналата бежанска вълна и зачестилите случаи на задържане на непридружени деца бежанци на ГКПП „Дунав мост“, както и липсата на подходящи услуги на територията на община Русе.

Услугата функционира успешно, като получава необходимата методична и експертна подкрепа от Община Русе, неправителствени организации с опит в сферата и държавни органи на местно и на национално ниво.

Сдружение „SOS Детски селища България“ е първата гражданска правозащитна организация в страната, която предоставя директна грижа за деца в риск. В България сдружението започва дейността си през 1990 г. В продължение на повече от четвърт век „SOS Детски селища България“ предлага семеен тип грижа и подкрепа на семейството и активно се застъпва за правата на децата и младежите.