„Срещи на сляпо” и „Кутия за храна” са филмите през втория ден от програмата на София Филм Фест в Русе

четвъртък, 16 октомври 2014

На 17 октомври 2014 г. в Голяма зала на Доходно здание ще се състоят филмовите прожекции от втория ден на петото издание на София Филм Фест в Русе. Тогава киноманите ще имат възможност да гледат следните два филма:

18:30 – „Срещи на сляпо”, 95’, реж. Леван Когуашвили /вход свободен/

От 18:30 ч. вторият фестивален ден ще стартира с грузинския филм „Срещи на сляпо” на Леван Когуашвили, който получи Голямата награда „ФОКУСФОКС“ за най-добър филм в Международния конкурс на 18-ия София Филм Фест и разказва история за любовта и човешката нежност.

40-годишният учител Сандро е оплешивяващ ерген, който все още живее с родителите си, а те вечно се карат и държат сина си под постоянен надзор. След като среща с непозната се превръща в лишен от емоции абсурд, Сандро и приятелят му Ива решават да прекарат уикенда на дъждовното крайбрежие, където случайно се запознават с фризьорката Манана. Любовта процъфтява – или по-скоро застрашава в ироничния сценарий на Когуашвили и Борис Фрумин, но не продължава дълго. Съпругът на Манана излиза от затвора и скоро Сандро се оказва забъркан в схема, която ще го принуди да избира между любовта и честта.

20:30 – „Кутия за храна”, 90’, реж. Ритеш Батра /вход свободен/

В 20:30 ч. е началото на индийския филм „Кутия за храна” на режисьора Ритеш Батра. Пълнометражният дебют за Батра е представен на „Седмицата на критиката” в Кан’13 и е показан с успех на фестивалите в Телюрайд, Сараево, Торонто и Лондон.

Пропит с мечти за бъдещето и разкриващ удоволствията от малките радости в живота, филмът отвежда зрителите в Мумбай, където едно от чудесата на града е разнасянето на кутии с храна. От 120 години всяка сутрин общност от 5000 разносвачи осигурява топла, домашно приготвена храна от къщите на домакините до офисите на съпрузите им. Голяма част от разносвачите са неграмотни и използват сложна система от цветове и символи, за да се ориентират в градския лабиринт на Мумбай. Учени от „Харвард” са анализирали тази система и са заключили, че само една на 4 милиона кутии бива доставена на грешен адрес. Филмът разказва историята на една такава кутия.

Грешката свързва домакинята Ила Ваид със Саажан Фернандес, самотен  възрастен мъж. Ила живее в консервативен анклав на средната класа, а Саажан в стар християнски квартал, който е заплашен от строителството на новите комплекси на Мумбай. Много скоро Саажан ще се пенсионира и ще каже сбогом на Мумбай, който е смазал мечтите му и един по един е отнел хората, които обича. В живота му обаче се появява Ила, с която споделят мечта, за която си заслужава да се борят. Те си разменят бележки в кутията с храна, създавайки свой измислен свят. Докато кутията пътува напред-назад, този илюзорен свят става все по-сложен и заплашва да превземе реалността им. Така, героите на филма се оказват на кръстопът – между реалността и фантазията, в който трябва да изберат един от двата свята...

София Филм Фест на път – Русе се провежда в рамките на Есенния салон на изкуствата и културата 2014 и е част от кампанията „Русе – град на свободния дух”. Събитието се организира от Арт Фест/София Филм Фест и Община Русе, с подкрепата на Национален Филмов Център и програма „Творческа Европа” на Европейския съюз.