Пропускане до съдържанието на страницата

Стартира допълнителна схема за подпомагане на производителите, засегнати от руското ембарго

петък, 31 октомври 2014

У В Е Д О М Л Е Н И Е

 

УВАЖАЕМИ  ДАМИ  И  ГОСПОДА,

Стартира допълнителна схема за подпомагане на производителите, засегнати от руското ембарго.

 Уведомявам Ви, че стартира втора схема за подпомагане на производителите, засегнати от забраната за внос на селскостопански продукти от Европейския съюз в Русия. Тя се прилага като допълнение на схемата „Временни извънредни мерки за подпомагане на производителите на някои плодове и зеленчуци“, съгласно делегиран регламент №1031/2014 г. Целта й е да се възстанови трайно баланса на пазара на плодове и зеленчуци в Европейския съюз.

От новата схема „Допълнителни временни извънредни мерки за подпомагане на производителите на някои плодове и зеленчуци“, могат да се възползват производителите на домати, моркови, пипер, краставици, зеле, карфиол, гъби, ябълки, круши, десертно грозде, меки плодове, киви, портокали, клементини и мандарини.

Новата схема предвижда в 12 от страните членки да се подпомагат конкретни количества продукти. Тези количества се определят на база износа за Русия, който страните са осъществявали през последните 3 години, в периода 1 август – 31 декември, като се приспадат количествата необрана и изтеглена от пазара продукция, които са заявени за подпомагане по предходната схема. На останалите 16 държави членки, сред които попада и България, Европейската комисия предоставя възможност да приложат предвидените мерки за количества до 3 000 тона.

Според изискванията на допълващата схема в страната ни ще се финансира мярка „Изтегляне на продуктите от пазара за безплатно разпространение“, съгласно измененията от 21 октомври 2014 г. в Наредба №6. Исканията за прилагането й се подават в областните дирекции на ДФ „Земеделие“ до достигане на допустимите за подпомагане количества продукти. Документите ще се приемат по адрес на регистрация на физическите лица или по адрес на управление на юридическите лица.

В исканията за прилагане на мярката се посочват вида и количествата на изтеглените от пазара продукти, идентификация и размер на площите, на които са произведени. Описват се също и датата, на която ще бъде извършено претеглянето.  Посочената дата трябва да бъде до 31 декември 2014 г. В документите се записват и организациите, на които ще бъде предоставена продукцията. Плодовете и зеленчуците по новата мярка „Изтегляне на продуктите от пазара“ могат да се даряват на благотворителни организации или фондации, училища, детски градини, детски лагери, лечебни заведения, старчески домове или места за лишаване от свобода. Отпада възможността  продукцията да се използва като храна за животни.

За улеснение на производителите, даряващи големи количества продукция, Българската хранителна банка има възможност да приема бързо развалящи се продукти. По предварителна заявка Българска хранителна банка може да осигури бране, пакетиране и транспортиране на дарената продукция. За допълнителна информация производителите на плодове и зеленчуци могат да се свържат с г-жа Цанка Миланова служител на Българска хранителна банка на те. 0876 406 706, 02/953 41 00 или e-mail: milanova@bgfoodbank.org.

Техническия инспекторат на ДФ „Земеделие“ ще извършва проверки на място на записаните в документите дати. При проверките ще бъдат спазвани изискванията от приключилата първа извънредна схема за подпомагане на производителите, засегнати от руското ембарго. В срок от 5 работни дни след прилагането на новата мярка земеделските производители ще могат да подават заявки за плащане. Субсидиите и по новата схема ще бъдат изплатени до 30 юни 2015 година.

Финансовият ресурс по горепосочените схеми възлиза на до 5 млн. лв. Потенциалните бенефициенти следва да входират заявления за доплащане за брой птици и свине не по-голям от този, за който вече са получили подпомагане при втория транш в края на м. август 2014 г.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/