Стартира система за споделено ползване на електрически тротинетки в Русе

петък, 20 май 2022

Най-големият оператор на индивидуални електрически превозни средства започва дейността си в Русе.
Меморандумът за сътрудничество между общината и американската компания Lime бе одобрен на вчерашнoто заседание на Общинския съвет и предвижда разполагането на електрически скутери в града, които ще се управляват от потребителите със специално приложение.
С негова помощ превозните средства се отключват и се прави плащане от потребителя в зависимост от времето на наемането. Преди да стартира разходката си всеки получава инструкции за управление на скутерите и безопасно придвижване с тях.
Електрическите превозни средства ще могат да се ползват единствено от пълнолетни лица, като максимално допустимата скорост е 25 км/ч. В пешеходни зони, паркове и кея, например, движението ще е ограничено до 7 км/ч. и GPS данните няма да позволят да се паркира. Местата за спиране и заключване на возила ще бъдат предварително одобрени от общината.
Във връзка с меморандума за сътрудничество компанията ще бъде ангажирана с репатрирането на всяка неправомерно паркирана тротинетка, както и с ремонта и поддръжката им.
Ползването на електрически скутери помага да се намалят вредните въздействия от масовия автомобилен трафик и да се изгради ефективна мрежа за микромобилност на основата на споделеното ползване.