Стотици се събраха на възстановка, пресъздаваща слизането на Ботевата чета на българския бряг

събота, 03 юни 2023

Днес на Понтон № 5 на русенския кей пред погледа на стотици русенци бе представена историческата възстановка „Слизане на четата на Христо Ботев на българска земя“. Събитието се осъществи с подкрепата на Община Русе и „Параходство българско речно плаване“ АД в партньорство с русенския клон на Национално дружество „Традиция“.

Възстановката показа пристигането на кораба „Радецки“ на българска земя. На него Христо Ботев застави капитана на австро-унгарския кораб Дагоберт Енглендер да акостира на българския бряг, което бе последвано от благославянето на четниците му от свещеник и развяване на знамето „Свобода или смърт“. След слизането на суша, последва зрелищна престрелка, в която бяха повалени няколко османски заптиета.

На събитието присъства и кметът на Община Русе Пенчо Милков.

Възстановката се провежда по случай 115-годишнината от основаването на едно от най-старите русенски читалища "Христо Ботев - 1908"  и е уникално по рода си събитие за Русе. Първото ѝ представяне пред русенци е било през 2018 г.