Ученици от Пловдив спечелиха голямата награда на третия Национален младежки форум „Арнаудови срещи“

понеделник, 27 юни 2022

За трета поредна година Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ беше домакин на Националния младежки форум „Арнаудови срещи 2022. Пътят към познанието“. Той се организира от библиотеката и Сдружение „Културни пространства“ в партньорство с РУО – Русе и се финансира от Програма „Култура“ на Община Русе. Форумът събра 140 ученици, студенти и учители от цялата страна, които представиха доклади, презентации и мултимедийни изследователски проекти в областта на хуманитарните науки в три работни секции.

Носители на Големия приз на журито на форума станаха Велислав Борисов и Катерина Прончева от МГ „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив. Те бяха оценени като най-добър младежки изследователски проект в областта на хуманитарните науки. Двамата се представиха с изследването „Названия на облекло от Речника на Найден Геров“, за което са използвали повече от 25 книжни източници. Научен ръководител на проекта е преподавателят  в пловдивската математическа гимназия Невена Ичевска, а научен консултант проф. д-р Диана Благоева, Институт по български език при Българска академия на науките. Велислав и Катя получиха знака на форума, грамоти,  плакет на библиотеката и ваучер за книги. Те станаха и фаворитите на Регионална библиотека „Любен Каравелова“.

От русенските училища се включиха дейно учениците от СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“, МГ „Баба Тонка“, СУПНЕ „Фридрих Шилер“ и др.

Участниците имаха възможност да се включат във форума присъствено, онлайн през платформата ZOOM и чрез предварително изпратено видеопредставяне.

Журито в състав д-р Капка Иванова, д-р Никола Бенин, Петя Къвръкова, Мария Накова, Ралица Матеева, Борислава Грозева и Антони Пенчев отличи най-добрите изследователски проекти по направления и категории.

Отличените участници бяха наградени от председателя на журито д-р Капка Иванова, директора на библиотеката Теодора Евтимова и началника на отдел „Образование, спорт и младежки дейности“ в Община Русе Таня Тодорова.

Предстои издаването и на електронно списание, в което ще бъдат поместени отличените от журито разработки.