Пропускане до съдържанието на страницата

Удостоиха проф. Румяна Ценкова със званието "Почетен гражданин на град Русе"

събота, 06 май 2017

Днес в Заседателна зала на Община Русе проф. Румяна Ценкова бе удостоена със званието „Почетен гражданин на град Русе“ за постигнати високи държавни и международни постижения в областта на науката.

На церемонията присъстваха кметът на Община Русе Пламен Стоилов, председателят на Общински съвет - Русе чл.-кор. проф. д.т.н Христо Белоев, ректорът на Русенски университет „Ангел Кънчев“ проф. д-р Велизара Пенчева​, роднини, колеги от Япония и приятели на проф. Ценкова.

Г-н Стоилов заяви: „Днес е един много хубав ден за Русе. Изключително съм горд от постиженията на тази достойна българка. Точно с такива велики личности доказваме на целия свят защо Русе е градът на свободния дух – именно тук са родени едни от най-успешните хора и не случайно тук започва Възраждането.“ Професор Белоев поздрави проф. Ценкова за това, че развива науката в нови измерения и заяви, че е чест името й да се свързва с Русенския университет. Проф. Пенчева пожела на почетната русенка винаги да се връща така често в България и да помни корените си. Проф. Ценкова сърдечно благодари за вниманието и оказаната й чест и заяви, че с гордост разказва за родния си град Русе.

 

Предложение за удостояването на проф. Румяна Ценкова със званието „Почетен гражданин на град Русе“  внася  инициативен комитет от учени, академици от БАН и професори от висши учебни заведения. То е разгледано на заседание на Председателския съвет, проведено на 18 март 2016 г.

Проф. Румяна Ценкова е родена в гр. Русе. Завършва Русенски университет „Ангел Кънчев“. Като първенец на випуска има право на избор между индустрията и селското стопанство. Дипломната й работа е насочена към създаване на сензор за производство на кисело мляко. Получава предложение от московския проф. Николай Иванович Кипилин да включи в експериментите си близката инфрачервена спектороскопия и заминава за Москва. Така става първият учен в света, използвал близката инфрачервена светлина. През  1990  г.  печели  стипендия  „Монбушо“  на  японското  образователно министерство и заминава за Япония. През 2004 г. става доктор на селскостопанските науки в  Университета на Хокайдо, Япония. От 1996 г. до сега работи в Университета в Кобе и става  единствената  жена -  професор  в  инженерния  факултет  на  университета,  в  който преподава и до днес „Биоизмервания“. Често води научни светила на лекции и семинари както в родния си град, така и в цяла България, а научните й открития се използват за иновативна медицинска диагностика.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/