четвъртък, 16 април 2020
ОП „Наука и образование“ е обвързана с две от 5-те основополагащи цели на политиките на ЕС за програмен период 2021 – 2027 : „По-интелигентна Европа“ и „По-социална Европа“. Ще се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от Европейския социален фонд +. Бюджетът й заедно с националното съфинансиране ще надхвърли 1,5 млрд. евро, почти 2 пъти повече от настоящия програмен период, изтъкна експертът на ОИЦ.
В презентацията бяха посочени базовите документи за подготовка на програмата, програмната стратегия, която формулира основните предизвикателства пред образованието и науката и политиките за преодоляването им. Стефанова запозна аудиторията с 3-те основни приоритета на новата оперативна програма: „Качествено и приобщаващо предучилищно и училищно образование“ , „Подобряване на връзката на образованието с пазара на труда“ и „Научна инфраструктура и приложни изследвания“. Фокусира вниманието върху основните мерки, които ще се реализират по всеки един от приоритетите. Например по първия приоритет ще се акцентира върху обхващането и задържането в образователната системата, личностното развитие на децата и учениците, дигиталната трансформация на образованието, инвестициите в подготовка на педагогически кадри и др. По втория приоритет фокусът е върху подкрепата на професионалното образование и обучение, както и върху висшето образование с оглед повишаване на качеството им, връзката им с бизнеса и пазара на труда, с иновациите и модерните технологии. Третият приоритет цели модернизиране на научно-изследователската инфраструктура в Центровете на върхови постижения и в Центровете за компетентност, създадени през настоящия програмен период. Ще се подкрепят пазарно ориентирани приложни изследвания, интернационализацията на научните изследвания, развитието на учените и високотехнологични стартиращи предприятия.
ОПНО предвижда синергия с европейските програми „Еразъм +“ и „Хоризонт Европа“. Освен това част от мерките ще се изпълняват чрез използване на подхода „Интегрирани териториални инвестиции“ (ИТИ). Конкретните нужди и операции ще се определят чрез Регионални схеми за пространствено развитие на ниво NUTS 2, които ще се утвърждават от регионалните съвети за развитие, обясни Стефанова и препоръча на заинтересованите, ако искат да научат повече за ИТИ и пространственото развитие да видят презентацията на ОИЦ за новостите в регионалното планиране, публикувана на фейсбук страницата на центъра на 13 април
Честотата на събиране на стъклените отпадъци в зелените контейнери е увеличена.
сряда, 15 април 2020
Временна организация на движението по улица „Муткурова“
четвъртък, 16 април 2020
Последни Новини
Русенският университет отбеляза 75-годишнината от установяването на дипломатическите…
петък, 29 ноември 2024
Русенски полицаи с отличия в турнир по полицейска лична защита и карате
петък, 29 ноември 2024
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 29 ноември 2024
С ново разписание ще се движат от 1 декември десет градски линии
петък, 29 ноември 2024
Премиерът Димитър Главчев обсъди с кмета на Русе Пенчо Милков граничния…
петък, 29 ноември 2024
Рекордните 700 участници и фолклорната певица Нелина ни очакват на Коледното…
четвъртък, 28 ноември 2024
Русенски спирки са украсени с пана и мотивиращи послания
четвъртък, 28 ноември 2024
Обществената пералня на Община Русе разширява своята дейност
четвъртък, 28 ноември 2024