Успешно приключи крос - поход „Русенско Поломие 2014”

вторник, 14 октомври 2014

Кметът Пламен Стоилов изпрати благодарствени писма до директорите на 5 русенски училища
През 2013 г., с организирания от СТПД „Академик” и подкрепен от Община Русе крос-поход, Русе за първи път се включи в инициативата MOVE WЕЕК - ЕВРОПЕЙСКА СЕДМИЦА НА ДВИЖЕНИЕТО И СПОРТА, която в Европа се провежда от 1985 г.
На 04.10.2014 г., като част от тазгодишното издание на инициатива-та, осъществена в периода 29.09 - 05.10, градът ни повторно се включи с крос-похода „Русенско Поломие”, което бе едно от най-масовите, най-атрактивните и иновативно събитие в страната. Инициатор и главен организатор на проявата отново бе дружество „Академик”.
Важен момент в организирането на „Русенско Поломие 2014”, бе включването му в спортния календар на Община Русе и в календара на университетската Зелена спартакиада „Периметър 70 х 8” и провеж- дането му в подкрепа на каузата „Русе–град на свободния дух”.
С това Община Русе, Фондация „Русе – град на свободния дух” и Студентският съвет на РУ, заедно с Еконт ООД, ХДИ Застраховане, Дирекция на ПП „Русенски Лом”, Спортни магазини „Яко” и ЕТ „Константин Петров” подкрепиха проявата. По маршрута от 8 км по суша и 11 км по вода, от с. Красен, по поречието на р. Русенски Лом, до скалния манастир „Св. Димитър Басарбовски” преминаха общо 417 русенци, с 50 повече от минало-годишното издание на проявата.

Участие взеха 6 училища, 3 студентски клуба, сдружение ВелоРусе, други клубове, сдружения и фирми от града. Най-много бяха пешеходните участници–396. С велосипеди стартираха 14 души, а 7 водни туристи с 4 лодки, тръгвайки от моста в центъра на с. Красен, акустираха на импровизирания под манастира Порт „Басарбово”.

За да се осъществи плаването клубът по воден туризъм на СТПД „Академик” с лидер Мартин Николов, дни преди похода извърши разчистване на речното кортито от десетки дървета, дънери и клони.

Маршрутът на крос-похода не бе подбран случайно. До с. Басар-бово, според експерти-еколози е естествената северна окрайнина за разширяване територията на Природен парк „Русенски Лом”. А отколешно е желанието на русенските почитатели на водния туризъм да сродят Русенски Лом с други живописни реки, в които водните походи са традиция.

Впечатляващо е, че най-малкият участник в крос-похода е само на 9 г. - Мартин Михайлов, ученик в СОУ „Васил Левски”,  а най-възрастният - на 74 г. , ветеранът Борис Петков.

На старта участниците получиха възпоменателен знак – гривна или стикер MOVE Week и картосхема на маршрута, а на финала специално свидетелство. С томбола с номерата на талоните, над 80 от участниците получиха предметни награди.

Aето и носителите на специалните награди. Купите на Община Русе – Отличие Първа и Отличие Втора степен заслужиха групите на ПГО „Н. Ив. Лазарова”, СОУ „В. Левски”  и МГ „Баба Тонка”. Клубът по пешеходен туризъм към СТПД „Академик” с лидер ас. Павел Петров получи купата на Студентския съвет на РУ „Ангел Кънчев”.