В навечерието на 2 юни откриха Мемориал на загиналите във войните

четвъртък, 02 юни 2016

В навечерието на 2 юни, в Русе беше открит Мемориал на загиналите във войните. Паметникът се намира на мястото на бившите казарми на Пети пехотен дунавски полк.

На официалната церемония снощи присъстваха кметът на Община Русе Пламен Стоилов и неговият екип, областният управител на Област Русе Стефко Бурджиев, председателят на ОбС проф. Христо Белоев, руският консул г-жа Татяна Грушко, Иво Антонов – директор на дирекция „Социална политика“ в Министерството на отбраната, ветерани, русенци и гости на града.

В началото на военната церемония беше строен почетен караул, а лентата на новия паметник прерязаха кметът Пламен Стоилов, Васила Илиева – председател на Областен съвет на Съюза на ветераните от войните и майор инж. Димитър Вълков – председател на Регионален съюз на офицерите и сержантите от запаса. Мемориалът беше осветен от свещеници от Русенска Света Митрополия.

В словото си кметът Пламен Стоилов заяви, че не е случайно, че този паметник се открива на 1 юни, когато в града ни има толкова много настроение и детски усмивки. Щастието на децата днес е възможно, благодарение на загиналите за свободата на България. Кметът благодари на всички, които са допринесли, днес този паметник да го има. Емоционални слова произнесоха още Иво Антонов от Министерството на отбраната, Васила Илиева и Димитър Вълков, както и Иван Коев – зам.-председател на Управителния съвет на Съюза на ветераните от войните в София. Всички те поднесоха на кмета Пламен Стоилов плакети и грамоти и го обявиха за почетен член на Съюза на ветераните от войните и на Регионалния съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва.

Поздрав към присъстващите отправиха вокална група „Дунавски полъх“ при съюза на ветераните с ръководител Вили Икономов.

В края на церемонията бяха поднесени венци и цветя, а небето на паметника беше озарено от пищна заря.