В Русе бе открита петата Международна конференция по спинална хирургия

петък, 26 април 2024

В хотел „Рига“ се състоя официалното откриване на 5-ата Международна конференция по спинална хирургия. Форумът се провежда от 25 до 28 април, като негови организатори са Българската асоциация на спиналните хирурзи, Лечебни заведения „Медика“, Русенският университет „Ангел Кънчев“ и Българската ортопедична и травматична асоциация. Събитието бе уважено от заместник-кмета на община Русе Димитър Недев.
„Силно вярвам, че конференцията ще събере на едно място водещи специалисти в областта, чиито участие и активност ще бъдат от ключово значение за развитието на съвременната медицина и за подобряването на практиките в областта на спиналната хирургия“, обърна се към присъстващите заместник-кметът. Той също така пожела на участниците в конференцията да продължат да надграждат придобитите до момента умения.
Форумът бе открит от управителя на УМБАЛ „Медика“ – Русе д-р Ивелин Йоцов, а специални гости бяха почетният ректор на Русенски университет „Ангел Кънчев“ и председател на Общинския съвет акад. Христо Белоев, председателят на Българската асоциация на спиналните хирурзи и началник на отделението по ортопедия, травматология и спинална хирургия в УМБАЛ „Медика“ - Русе чл. кор. проф. д-р Стефан Станчев и националният консултант по неврохирургия чл. кор. проф. д-р Николай Габровски.
Събитието събира повече от 100 специалисти в областта, които ще обменят опит и ще представят доклади, свързани с развитието и модернизирането на лечението на гръбначни заболявания. Част от участниците са водещи светила в спиналната хирургия - д-р Стивън Марджетко от Университетска болница по ортопедична хирургия в Чикаго, щата Илинойс, д-р Дейвид Клеменц от Университета по здравеопазване „Купър“, Ню Джърси, д-р Франсиско Санчес Перез-Груесо от Университетска болница „Санкинаро“ в Мадрид и д-р Аркадий Казмин от Централния изследователски институт по травматология и ортопедия на Руската федерация.