В Русе бе представена най-старата монголска книга „Тайната история на монголите“

петък, 20 май 2022

Специален гост бе посланикът на страната Лхагвасурен Саянаа

Най-старото известно монголско литературно произведение “Тайната история на монголите“ бе представено в Русе. Четвъртото издание на книгата е с превод на проф. Александър Федотов.
Специален гост на събитието бе Н.Пр. Лхагвасурен Саянаа, посланик на Монголия в България.
„Гордея се със съгражданите си, които в годините поддържат трайни връзки с Монголската държава“, каза кметът Пенчо Милков, обръщайки се към
домакините на събитието доц. д-р Кирил Панайотов и почетния консул на Монголия в Русе хонор. проф. д-р Камен Милков.
Приветствие по повод представянето на книгата отправи и областният управител Анатоли Станев. Управителят на лечебни заведения „Медика“ доц. Панайотов е и един от основните дарители за преиздаването на „Тайната история на монголите”. Лечебното заведение е свързано трайно с монголската държава заради тристранното сътрудничество между “Медика”, Русенския университет „Ангел Кънчев“ и Медицинския традиционен университет в Улан Батор.
„Тайната история на монголите“ бе представена от Снежана Тодорова, съпруга на проф. Александър Федотов.  Книгата проследява живота на Чингис хан и първите години на Монголската империя, която през 13-14 в. се утвърждава като най-голямата сухопътна империя, дала началото на 36 съвременни държави.