понеделник, 25 март 2024
Тази вечер от 17:30 ч. в зала „Европа“ на Доходното здание в рамките на МФ "Мартенски музикални дни" 2024 ще бъде представена новата книга на проф. д-р Юлиан Куюмджиев, посветена на българския пианист, композитор, музикален педагог, архитект и общественик Димитър Ненов.
За целите на изследването Куюмджиев проучва студентските архиви на Дрезденския технически университет, където Ненов е следвал, и Научния архив на БАН. Воден е от желанието да запознае читателите с ранния творчески път на ерудита.
"Интересен факт е относно годините на следване, които са били много тежки за него финансово. Той не е имал много средства, трябвало е да се издържа сам. Свирил е в кино, бил е в балетна трупа музикален ръководител, концертирал е и т.н., но това му е отнемало от времето за следване. Затова има доста молби в този архивен фонд за отлагане на изпити и не малко молби за отлагане на плащането. Той е трябвало да завърши през 1925 г., но е завършил през 1927 г. именно поради тези причини."
Важен акцент в книгата са непознати архитектурни скици от студентския период на Ненов. В България има няколко сгради, построени по негови архитектурни планове. Почти неизвестен факт е, че къщичката на трамвайната спирка срещу ул. "Вишнева" до Софийската семинария е строена по негов проект. Няколко жп гари в страната са проектирани от него.
Част от събитието ще бъдат изпълнение на пиано на Михаела Михайлова, както и и представянето на изложбата, посветена на Ненов и организирана от Съюза на архитектите в България.
63-тото издание на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ се организира от Община Русе под патронажа на Министерството на културата. Основни спонсори и дарители са А1 България, ОББ АД, Инвестбанк АД, „Овергаз Мрежи“ АД, „Дунарит“ АД, „Гамаконсулт“ ЕООД, „Булмаркет“ ДМ ЕООД, „Линамар Лайт Метълс Русе“ ЕООД, „Дунавтурс“ АД, БТБ България АД, Хотел „Дунав плаза“, ВИК ООД - Русе, „Общински пазари“ ЕООД, Винарска изба „Нисово“.
Партньори са Държавна опера – Русе, НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, Русенската художествена галерия, ОП „Русе Арт“, РИМ – Русе, РБ „Л. Каравелов“.
Основни медийни партньори на фестивала са БНР, БТА, БНТ, Радио Русе, РТВЦ – Русе, TV1, Live7 TV, сайтовете Impressio и Podium, и русенските печатни и електронни медии.
Билети за концертите от програмата на фестивала могат да се закупят на касата на Държавна опера – Русе и през онлайн платформата Eventim.
Предстои световната премиера на балета „Калиопа“
понеделник, 25 март 2024
Кметът Пенчо Милков удостои със златна значка треньора на „Дунав“-Русе…
понеделник, 25 март 2024
Последни Новини
Започна строителството на нова детска ясла в кв. „Родина“ 3
понеделник, 19 януари 2026
Русе с двама нови заслужили майстори на спорта в авиомоделизма
неделя, 18 януари 2026
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 16 януари 2026
Фирмите за зимно поддържане осигуряват проходимост на уличната и междуселищната…
петък, 16 януари 2026
Застудяване и риск от поледици в Русенския регион през следващите дни
четвъртък, 15 януари 2026
Кметът Пенчо Милков удостои с почетна значка „Русе“ дългогодишния музикален…
четвъртък, 15 януари 2026
Радослав Росенов е Спортист №1 на Русе за 2025 г.
сряда, 14 януари 2026
Втора вълна билети за Ара Маликян в Русе: Продажбите в мрежата на Kupibileti.bg…
сряда, 14 януари 2026