В Русе стартира кампания за безплатно извозване на строителни отпадъци от домакинствата

понеделник, 01 август 2022

Кампания за безплатно извозване на отпадъци, генерирани от строителните дейности и ремонти в домовете, ще се проведе в Русе в периода от 8 до 21 август. Тя е част от изпълнението на проект № BGENVIRONMENT-3-002-0005-C02 „Мерки за подобряване управлението на отпадъците в общините Русе, Тутракан, Сливо поле и Ветово“ по Програма „Опазване на околната среда и климатичните промени, финансов механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.“, с програмен оператор Министерството на околната среда и водите.

Община Русе закупи 15 лифтдъмперни контейнера за строителни отпадъци, които по време на кампанията ще бъдат разположени на ключови места в районите “Възраждане”, “Дружба-Чародейка”, “Здравец-Родина” и Централен. Локациите са избрани след допитване до русенци. Призовават се гражданите да използват контейнерите по предназначение, като изхвърлят в тях само строителни отпадъци, а не отпадъци от бита, мебели, дрехи, алуминиева дограма, растителни отпадъци, клони и др. Строителните отпадъци, които могат да бъдат изхвърлени в контейнерите, са следните: бетон, тухли, керемиди, плочки, керамични изделия, дървесина, стъкло, почва, камъни, изолационни материали, които не съдържат азбест или опасни вещества, строителни отпадъци на основата на гипс, които не съдържат опасни отпадъци, смесени отпадъци от строителство и събаряне, които не съдържат живак и опасни вещества.

Контейнерите ще бъдат поставени на следните места:

• жк. „Дружба-1“, ул. „Студен кладенец“ №12 А, до бл.33

• жк. „Дружба 3“, ул. „Илинден“, от страни на ДГ „Снежанка“, до контейнерите за битови отпадъци.

• жк. „Дружба 3“, срещу бл. 47 и бл. 53 - паркинг

• жк. „Чародейка-север“, ул. „Филип Станиславов“ до бл. 402

• жк. „Чародейка“, бул. „Христо Ботев“ – зелена площ срещу бл. 118

• жк. „Цветница“, Алея Ела №3, бл. Ангар

• жк. Възраждане, бул. „Родина“№41 – паркинг, в близост до задния вход на РУ „Ангел Кънчев“

• жк. „Възраждане“, зад закрития пазар до бл. „Н. Стрелковски“

• жк. „Здравец“, ул. „Рига“, срещу бл. „Боряна“ – паркинг

• жк. „Здравец-север“ 1, ул. „Бабуна планина, пред бл. Бабуна планина

• Център, ул. „Иларион Макариополски“ (на гърба на бившият родилен дом)

• жк. „Родина“3, кръстовището на бул. „Родина“ с ул. „Васил Друмев“

• жк. „Родина“, ул. „Шипка“№33

• Кв. „Ялта“, ул. „Щип“ №17

• Център, ул. „Богдан войвода“ 8, от страни на бл. Пламък, (до контейнерите за битови отпадъци)

За да се постигне устойчивост Община Русе е в процедура за закупуване и доставка на техника, с която ще продължи извозването на контейнерите, така че те да бъдат на разположение на гражданите и в следващите месеци.

Подробна информация за останалите дейности по проекта може да откриете на официалния му сайт.