ВАС отмени окончателно финансова корекция за 3,5 млн. лв. по обществената поръчка за закупуване на нови тролейбуси

вторник, 23 януари 2024

Наложената от Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“ (УО ОПОС) финансова корекция по обществената поръчка "Изпълнение на дейности за подобряване качеството на атмосферния въздух на Община Русе чрез закупуване, доставка и въвеждане в експлоатация на електрически превозни средства - 12 (+/- 1) метрови тролейбуси", беше окончателно отменена от Върховния административен съд. Според ВАС корекцията в размер на 3,55 млн. лв. или 25 % от допустимите разходи на договора между "Общински транспорт Русе" ЕАД и „Биофрог ЦЗ“ ЕООД на стойност 14 212 500 лева без ДДС, е наложена без основание.

Решението на съда не подлежи на обжалване и потвърждава отсъждането на русенския Административен съд, който намери за необоснован и в противоречие на относимите материалноправни разпоредби извода на УО, че е налице допуснато нарушение по договора.

Припомняме, че гореспоменатата обществена поръчка е по изпълнявания от Община Русе проект "Подобряване качеството на атмосферния въздух чрез закупуване и доставка на електрически превозни средства за шосеен транспорт – електрически автобуси и тролейбуси за Община Русе". Той е в партньорство с “Общински Транспорт Русе“ ЕАД, а основната му цел е опазване на околната среда и намаляване на ФПЧ 10 чрез подобряване характеристиките на превозните средства, обслужващи общинския транспорт на територията на общината. В рамките на проекта вече са закупени и доставени 20 електрически автобуса и 15 тролейбуса, 20 станции за зареждане в тролейбусното депо и 4 станции за бързо зареждане.