Венци и цветя поднесоха русенци на паметника на Стефан Караджа в града

събота, 31 юли 2021

В Русе по традиция бе отбелязана 153-годишнината от гибелта на Стефан Караджа.

Пред паметника на героя в центъра на града венци и цветя поднесоха граждани и организации. В събитието взеха участие още музикантите и певците от пенсионерски клуб „Надежда“, които събудиха гордост у присъстващите с изпълненията на патриотични песни. Отслужена бе и заупокойна молитва в памет на воеводата. Официални гости на събитието бяха заместник областният управител д-р Стефка Караколева, представители на Община Русе и Консулството на Руската федерация в града.

Събитието се организира от Национално дружество „Традиция“ – клон Русе с подкрепата на Община Русе.

Стефан Караджа участва в Първата и Втората българска легия и се сражава в множество боеве за освобождението на България. Почива на 30 юли 1968 година от раните си в Русенския затвор, след като е пленен от турските войски. Гробът му се намира в Парка на възрожденците в Русе, а тленните му останки са пренесени в Пантеона на Възрожденците, където могат да бъде открити и до днес.