Забрана за бране и притежание на взети от природата екземпляри от защитени растителни видове, включени в Приложение №3 към Закона за биологичното разнообразие

понеделник, 10 март 2014

Във връзка с наближаващите пролетни празници ОБЩИНА РУСЕ напомня на гражданите за съществуващата забрана за бране, събиране, отрязване, изкореняване, притежаване, отглеждане, пренасяне, превозване, изнасяне зад граница, търговия и предлагане за продажба на взети от природата екземпляри от защитени растителни видове, включени в Приложение №3 към Закона за биологичното разнообразие /обн. ДВ бр.77/2002 г.,/: снежно кокиче (Galanthus nivalis), пролетно ботурче (Ciclamen coum), елвезиево кокиче (Galanthus elvesii), оливиеров минзухар (Crocus olivieri), пролетна циклама, български синчец (Scilla bulgarica) и др., с изключение на култивирани растения, което се доказва с удостоверение от общината, на чиято територия се отглеждат.

На нарушителите се налагат санкции съгласно чл. 125, ал. 1 от същия закон, като физическите лица се наказват с глоба от 100 до 5000 лв., а на юридическите лица и едноличните търговци се налага имуществена санкция от 500 до 10 000 лв.

Община Русе уведомява, че ще се извършват системни проверки от контролните органи на тържища, пазари и обектите за продажба на цветя.