неделя, 30 март 2025
С впечатляващ концерт в Голямата зала на Доходното здание завърши 64-тото издание на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“. Фестивалните оркестър и хор, под диригентството на Маестро Емил Табаков и Стелияна Димитрова – Хернани, изпълниха „Реквием“ от Верди, заедно със световноизвестните солисти Красимира Стоянова, Виолета Радомирска, Мауро Сечи и Пит Танапат. Заключителният концерт бе особено значим за Фестивалния оркестър, който тази година отбеляза 15 години от основаването си и десетото си участие на фестивала. В състава му се включиха 80 музиканти от 19 държави и четири континента, превръщайки вечерта в истински празник на музиката.
Заместник-кметът на община Русе Енчо Енчев поздрави присъстващите и изрази удовлетворението си от успешното провеждане на фестивала. „Изминаха 17 вълнуващи дни и вечери, заредени с творческата енергия на стотици именити артисти, ансамбли и оркестри от България, Европа и света. 23-те концерта, съпътстващите събития, изключителният интерес от страна на публиката потвърдиха авторитета на русенския фестивал, организиран от Община Русе“, подчерта зам.-кметът. Той благодари и на артистичния директор Ива Чавдарова, както и на всички, допринесли за реализацията на събитията и концертите.
Специално внимание беше отделено на проф. Георги Спасов – изтъкнат флейтист и музикант, дългогодишен участник във фестивала. Роденият в Русе артист отбелязва 60 години творческа дейност, през които неотлъчно подкрепя младите музиканти от своя роден град и страната. „Школата, която проф. Георги Спасов създаде в България, е не само ненадмината, но и изключително важна за развитието на българската музикална култура“, отбеляза зам.-кметът Енчев. Той връчи на проф. Спасов почетен плакет на Община Русе като признание за неговия принос към утвърждаването на българската флейтова школа, развитието на музикалната култура и вдъхновяването на поколения млади таланти.
Водещият на събитието подчерта значимостта на обединените усилия на артисти, организатори, партньори, спонсори, дарители и медии, които превърнаха фестивала в истински празник на музиката и изкуствата. Специална благодарност беше изказана към Министерството на културата за безрезервната подкрепа, както и към бизнеса, включително А1 България, Обединена българска банка, Инвестбанк, Овергаз, Дунарит, Гамаконсулт, Линамар Лайт Метълс, Булмаркет, Дунавтурс АД, ВиК, Общински пазари, Винарска изба „Райнов“ и хотелите „Дунав плаза“, „Бистра и Галина“ и „Ана Палас“.
Ключови партньори в организацията на фестивала бяха Държавна опера – Русе, Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“, Русенската художествена галерия, Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ и общинското предприятие „Русе Арт“. До многохилядната аудитория в страната беше достигнато благодарение на ефира на Българското национално радио, телевизия Live7 TV и партньорството с Българската телеграфна агенция.
Русе е домакин за трета година на фестивала „Здравей, Здраве!“
събота, 29 март 2025
Ремонт спира временно движението в участък от ул. “Ангел Кънчев“
понеделник, 31 март 2025
Последни Новини
30 доброволци бдят за безопасността на русенци
петък, 05 декември 2025
Кметът Пенчо Милков запали светлините на Коледната елха в Русе
четвъртък, 04 декември 2025
Заместник-кметът на Русе Златомира Стефанова се срещна с католическата…
четвъртък, 04 декември 2025
Най-старите училища в Русе и Гюргево подписаха споразумение за сътрудничество
четвъртък, 04 декември 2025
Машинно метене затруднява за ден паркирането по ул. „Студентска“
сряда, 03 декември 2025
Кметът на Русе Пенчо Милков оттегли предложението за промяна на местните…
вторник, 02 декември 2025
Пенчо Милков връчи почетен плакет на акад. Христо Белоев за удостояването…
вторник, 02 декември 2025
Зам.-кметът Енчо Енчев уважи националния празник на Румъния в Гюргево
понеделник, 01 декември 2025