Зам.-кметът д-р Страхил Карапчански приветства участниците в Международната конференция „HEInnovate“

петък, 15 юни 2018

Днес, в Канев център, се провежда вторият ден от Международната конференция „HEInnovate“. На откриването на пленарната сесия за дискусия за начините, по които дигиталната трансформация влияе на приоритетите и ежедневната работа на висшите учебни заведения, с приветствие се включи заместник-кметът по европейско развитие в Община Русе д-р Страхил Карапчански. „Русе, със своето стратегическо местоположение, се утвърждава като иновативен и добре развит трансграничен център и провеждането на тази конференция напълно съответства с приоритетите за развитие, а именно насърчаването на иновациите и интелигентната специализация.“ Той сподели още, че усилията на общинска администрация надхвърлят локалните граници и изтъкна като пример, че Русе е един от градовете, заедно с  Мадрид, Мюнхен, Стокхолм и Турку, които разработват съвместен проект за прилагане на иновативни политики и нови технологии за градско планиране и устойчива мобилност. Заместник-кметът сподели още за утвърденото успешно партньорство с Русенския университет в различни сфери, както и за добрите практики на Програма „Знание и растеж“ на общинска фондация „Русе – град на свободния дух.“

Събитието откри ректорът проф. Христо Белоев, който заяви, че форумът „HEINNOVATE“ ще продължи да развива и разраства своя мащаб, а официални гости бяха още г-н Петър Николов - зам.-министър на образованието и науката, г-н Георги Димитров - заместник-началник на отдел „Иновации и EIT“ в Европейската комисия, Ангелина Ламбрева – директор на Дирекция „Висше образование“ в МОН, г-жа Славица Сингер - председател по предприемачество към ЮНЕСКО и доц. Мария Фъртунова -представител на Съвета на ректорите. След откриването, се проведе панел на високо равнище за дигиталната трансформация на ВУЗ, в която участие взе и евродепутатът г-н Андрей Новаков.

Форумът се организира от Европейската комисия в партньорство с Русенския университет „Ангел Кънчев“ и Министерството на образованието и науката. Той е част от календара на българското председателство на Съвета на Европейския съюз.