Зам.-кметът д-р Страхил Карапчански взе участие в трансграничния форум "10 години членство на България и Румъния в ЕС - ползи, уроци и перспективи за бъдещето"

петък, 20 октомври 2017

Днес заместник-кметът по европейско развитие д-р Страхил Карапчански взе участие в Трансграничния форум „10 години членство на България и Румъния в Европейския съюз – ползи, уроци и перспективи за бъдещето“, който се проведе в Канев Център. На събитието присъстваха още евродепутатите Андрей Новаков, Георги Пирински, Мария Грапини и Виктор Бощинару, Теодор Стойчев – ръководител на Информационното бюро на Европейския парламент в България, Михай Росиору от Информационното бюро на ЕП в Румъния, Смилена Костова – съветник в политическия кабинет на Министъра за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018, Мелания Габриела Чот – държавен секретар в Министерството на външните работи на Румъния, Кристиян Първолеску – член на Европейския икономически и социален комитет, д-р Мируна Бутнару-Тронкота – преподавател по международни отношения в Националното училище по политология и администрация в Букурещ, областният управител на Област Русе Галин Григоров, председателят на ОбС-Русе чл.-кор. проф.д.т.н Христо Белоев, ректорът на РУ „Ангел Кънчев“ проф. д-р Велизара Пенчева, Мими Корнажева – директор на БРИЕ, изпълнителният директор на Русенска Търговско-Индустриална Камара Милен Добрев, представители на различни институции, преподаватели, студенти и гости. Модератор беше журналистът Мартина Ганчева.

В приветствието си, д-р Карапчански заяви, че е изключителна привилегия за проевропейски град като Русе да бъде домакин на такова значимо събитие. „Членството на България в Европейския съюз носи действителни ползи за развитието на страната ни, а предстоящото Председателство на Съвета на ЕС е изключително престижна възможност. Осезаемо това развитие се наблюдава и в Русе, който ефективно развива и насърчава различни сектори и се утвърждава като проспериращ град“, сподели той, като заяви още, че активно се работи и в посока по-добрата физическа свързаност между България и Румъния, които са пример за ефективно трансграничното сътрудничество.

Дискусионният форум цели да направи равносметка на членството на България и Румъния в Европейския съюз, да съпостави техните постижения и да очертае пътя напред. Организатори са Информационните бюра на Европейския парламент в двете страни. Форумът се проведе под формата на два дискусионни панела – „10 години членство на България и Румъния в ЕС – ползи, уроци и перспективи за бъдещето“ и „Подготовка за Председателството на Съвета“.