Зам.-кметът Димитър Недев участва в откриването на VI-ото Иновативно младежко експо в РУ

петък, 10 юни 2022

VI-ото Иновативно младежко експо беше открито днес от академичната общност на Русенския университет „Ангел Кънчев“ пред сградата на Канев център. Изложението е част от ежегодно провеждащите се Пролетни празници на науката, организирани от висшето учебно заведение.

На официалната церемония присъстваха ректорът на университета акад. Христо Белоев дтн, зам.-ректорът проф. Велизара Пенчева, зам.-кметът на Община Русе инж. Димитър Недев, министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, началникът на РУО Росица Георгиева, преподаватели, студенти и представители на медиите.

Във встъпителното си слово акад. Белоев  приветства всички участници в Иновативното младежко експо, като отбеляза, че то се разширява с всяка изминала година. Той благодари на министъра на образованието и науката за отзоваването на поканата да открие изложението. От своя страна акад. Николай Денков заяви, че всяко посещение в Русенския университет оставя в него чувство на удовлетворение от постиженията на висшето учебно заведение.

Приветствие към участниците отправи и зам.-кметът Димитър Недев, който връчи на акад. Белоев поздравителен адрес от името на кмета на Община Русе Пенчо Милков. В него той пожелава устрем, мотивация и вдъхновение за нови творчески изяви на академичния състав и на студентите на Русенския университет. „Вярвам, че младежкото експо е едно от основите събития в града и региона, което дава отлична възможност на младите русенски таланти не само да защитят идеите си, но и да получат необходимото внимание от бизнеса и институциите, които да ги приложат“ се казва още в писмото.

В настоящото издание на експото участват над 300 учащи в студентски, ученически и смесени колективи от България, Франция, Румъния, Молдова, Украйна, Китай и Виетнам. Техните проекти и разработки бяха представени на 70 щанда, като посетителите имаха възможността да видят 3D-макети и 3D-модели на различни проекти, системи за измерване на параметри на околната среда и на човешкото тяло, както и прототипи на автомобил с водород и на електромобил.

"Иновативното младежко експо" се организира от Русенския университет под егидата на Министъра на образованието и науката и с участието на Националното представителство на студентските съвети в България.