Зам.-кметът Енчо Енчев се включи в семинар на КНСБ

понеделник, 13 февруари 2023

Зам.-кметът на Община Русе Енчо Енчев взе участие в семинар в централата на Конфедерацията на независимите синдикати в България, организиран от Синдиката на българските учители и Министерството на образованието и науката.

Събитието бе ръководено от председателя на Синдиката на българските учители Янка Такева, а лектори бяха служители от финансовото направление на Министерството на образованието и науката - Соня Кръстанова, Марияна Ламбева и Дима Коцева, както и представители на Министерството на финансите и на Националното сдружение на общините в Република България.

Сред участниците бяха повече от 130 образователни експерти от цялата страна - зам.-кметове в чиито ресори е средното образование, началници на РУО, председатели на директорските синдикати, общински финансисти.

Отчетени бяха достигнатите финасови параметри през бюджетната 2022 година и посоката на развитие на сектора през 2023 година - осигуряване на 4,5 процента от Брутния вътрешен продукт, увеличаване на учителските заплати със 125 % над средната брутна заплата за страната. Очаква се проектобюджетът да е готов до края на февруари, а Законът за бюджета да бъде приет през месец май.

Направен беше преглед на изпълнението на Националните образователни програми, въпроса за учителската квалификация и усъвършенстване на дигиталните умения, валидирането на знания, както и изготвянето на формулите за разпределение на бюджетните средства в средното образование за 2023 година.

В семинара от нашия град участие взеха още Росица Георгиева-началник на РУО Русе, Пламен Атанасов - председател на СБУ, Таня Тодорова  - началник на отдел "Образование, младежки дейности и спорт" и Габриела Лекова - ст. експерт в отдел ОМДС.