Зам.-кметът Енчо Енчев уважи традиционния прием на посолството ни в Букурещ по случай националния празник 3 март

петък, 03 март 2023

С традиционен прием в Дипломатическия клуб в Букурещ посолството ни в Румъния отбеляза националния празник на Република България - 3 март. Церемонията беше открита с националните химни на двете държави, изпълнени от младата българска оперна звезда Ана Мария Спатарис и румънския оперен певец Емилиан Неделча.

На събитието присъстваха над 300 гости, сред които зам.-кметът на Община Русе Енчо Енчев, областният управител на Област Русе Анатоли Станев, Н.В.Пр. Русенският митрополит Наум, изпълнителният директор на Еврорегион „Данубиус“ Лили Ганчева. Гости на събитието бяха още ръководители на дипломатически мисии, акредитирани в Букурещ, висши представители на румънски държавни институции, неправителствени организации, членове на българската общност, както и представители на българския бизнес в Румъния. На всички присъстващи бяха връчени традиционни български мартеници.

Приветствие към гостите отправи посланикът на България Н. Пр. Владко Райков, който отбеляза значимостта на румънската военна помощ по време на Освободителната война и подчерта интензитета и нарасналия икономически и културен обмен като съществена част от настоящите взаимоотношения между двете държави.

Държавният секретар по европейските въпроси в Министерството на външните работи на Румъния Даниела Гътман също се обърна към присъстващите, като посочи ролята на румънската страна за приютяването на редица видни български революционери в предосвобожденската епоха. Тя коментира и настоящите външнополитически връзки между двете съседни държави, като отбеляза важността на сътрудничеството в сферата на международната сигурност и възможностите за по-интензивен диалог по въпросите, свързани с енергийната криза.

Културната програма предложи изпълнение на осемкратните държавни шампиони на България по спортни танци Деян и Емили, които на фона на добре познати български мелодии завладяха публиката със своя спектакъл от емоция и професионализъм.