Зам.-кметът инж. Димитър Наков присъства на възстановка по повод 110 години от създаването на НЧ "Христо Ботев 1908"

петък, 01 юни 2018

Днес, на понтон №6, се състоя възстановка „Слизането на Ботевата чета на дунавския бряг“, която е част тържествената програма по случай 110 години от създаването на читалище „Христо Ботев 1908“, гр. Русе. Заместник-кметът по устройство на територията инж. Димитър Наков връчи поздравителен адрес от името на кмета на Община Русе Пламен Стоилов на Вяра Косева, председател на читалището и пожела на нея и колектива да продължават да бъдат всеотдайни и устремени в дейността си.

Възстановката, състояла се в две части – превземането на кораба и слизането на брега, се проведе за втори път в Русе, като първият е бил преди 10 години по повод 100-годишната на читалището. Инж. Наков поздрави и управителя на Регионалния клон на Дружество „Традиция“ Мартин Календжиев за въздействащото пресъздаване на събитието пред очите на десетките зрители. В ролята на Христо Ботев се въплъти Николай Пиргозлиев, а на капитан Енглердер - Стефан Игнатов. Диктор беше  о.р. майор  Евгени Алексиев, а г-н Календжиев получи медал от г-жа Косева в знак на признателност към НД „Традиция“ за осъществяването на събитието.

В рамките на честванията за 110-тата годишнина от създаването на читалище „Христо Ботев 1908“, по-рано днес се проведоха вернисаж на изложба на Амалия Ифроса от Гюргево, както и кръгла маса по темата за партньорствата и добрите практики  в дейността на читалището. Тази вечер, в Доходно здание, от 19 часа, ще се проведе и тържествен концерт на колективите  с участието на самодейци – гости от Румъния.