Започна кампанията за безплатно извозване на строителни отпадъци в Русе

вторник, 09 август 2022

За удобство на гражданите са променени две от локациите на контейнерите

Стартира кампанията на Община Русе за безплатно извозване на строителни отпадъци от домакинствата. Тя ще продължи до 21 август, като за целта в града са разположени 15 бр. контейнери, като местата са избрани въз основа на резултатите от анкетно проучване, направено сред русенци.

В големите сини контейнери може да бъде изхвърлено единствено следното:

- бетон, тухли, керемиди, плочки, керамични изделия;

- дървесина;

- стъкло;

- почва;

- камъни;

- изолационни материали, които не съдържат азбест или опасни вещества;

- строителни отпадъци на основата на гипс, които не съдържат опасни отпадъци;

- смесени отпадъци от строителство и събаряне, които не съдържат живак и опасни вещества.

Призовават се гражданите да изхвърлят само посочените видове строителни отпадъци, защото ако се смесят с отпадъци от бита, храна, мебели, дрехи, алуминиева дограма, клони, растителни отпадъци и други неподходящи, няма да бъдат предадени за оползотворяване и ще бъдат откарани на депо.

Две от локациите на контейнерите са променени за удобство на гражданите:

- адрес: Център, ул. „Иларион Макариополски“ (на гърба на бившия родилен дом) е сменен с адрес: жк. „Мидия-Енос“, ул. „Пловдив“, зад. бл. „Йордан Маринов“;

- адрес: жк. „Дружба 3“, ул. „Илинден“, отстрани на ДГ "Снежанка", до контейнерите за битови отпадъци, е сменен с адрес: жк. „Дружба 3“,  ул. „Никола Й. Вапцаров“ между бл. 11 и бл. 12.

Останалите контейнери ще бъдат намерени на следните места:

•        жк. „Дружба-1“, ул. „Студен кладенец“ №12 А, до бл.33

•        жк. „Дружба 3“, срещу бл. 47 и бл. 53 - паркинг

•        жк. „Чародейка-север“, ул. „Филип Станиславов“ до бл. 402

•        жк. „Чародейка“, бул. „Христо Ботев“ – зелена площ срещу бл. 118

•        жк. „Цветница“, Алея Ела №3, бл. Ангар

•        жк. Възраждане, бул. „Родина“№41 – паркинг, в близост до задния вход на РУ „Ангел Кънчев“

•        жк. „Възраждане“, зад закрития пазар до бл. „Н. Стрелковски“

•        жк. „Здравец“, ул. „Рига“, срещу бл. „Боряна“ – паркинг

•        жк. „Здравец-север“ 1, ул. „Бабуна планина, пред бл. Бабуна планина

•        жк. „Родина“3, кръстовището на бул. „Родина“ с ул. „Васил Друмев“

•        жк. „Родина“, ул. „Шипка“№33

•        Кв. „Ялта“, ул. „Щип“ №17

•        Център, ул. „Богдан войвода“ 8, от страни на бл. Пламък, (до контейнерите за битови отпадъци).

Всички локации може да разгледате на картата.

Кампанията е част от изпълнението на проект № BGENVIRONMENT-3-002-0005-C02 „Мерки за подобряване управлението на отпадъците в общините Русе, Тутракан, Сливо поле и Ветово“ по Програма „Опазване на околната среда и климатичните промени, финансов механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.“, с програмен оператор Министерството на околната среда и водите.