Започва Общинската програма „Да опазим очите на децата“

понеделник, 30 септември 2024

За втора поредна година стартира Общинската програма „Да опазим очите на децата“, свързана с откриване на отклонения в зрението на деца в четвърта предучилищна възраст от общинските детски градини. Кампанията ще се проведе в периода октомври 2024 г. – май 2025 г. на място в детските градини по предварително изготвен график.

Дейностите ще се осъществят от лекар офталмолог и оптометрист чрез специална мобилна апаратура, с помощта на която ще се установят проблеми със зрението като далекогледство, късогледство, замъглено зрение, различие в големината на зениците, кривогледство и др. По време на кампанията екипът изследва на зрението на децата със специализиран подвижен авторефрактометър, с който от разстояние от около половин метър се снемат данните за зрението на всяко дете индивидуално. Изследването включва:

-        измерване на диоптричен статус;

-        ортоптичен статус - очен мотилитет;

-        изследване на стерео/дълбочинно зрение;

-        при отклонение от гореспоменатите и по преценка се изследва функционално зрение.

При установено нарушение на родителите ще се дадат препоръки за обстоен преглед в кабинет на офталмолог. След проведените консултации с децата, родителите ще получат попълнена бланка с резултатите от очното изследване на децата. Второто копие от бланката /без попълнени имена на детето/ се запазва от лекарския екип за обобщение на проведените дейности и статистика.

Първите консултации за деца ще се проведат на 9 октомври в ДГ „Иглика“.

График на посещенията за месец октомври:

9.10, 11.10, 15.10 – ДГ „Иглика“;

14.10 – ДГ „Детелина“;

16.10., 18.10 – ДГ „Незабравка“;

23.10 – ДГ „Здравец“;

30.10 – ДГ „Зора“.

Родителите, които желаят да запишат децата си за участие в програмата, могат да го направят чрез попълване на информирано съгласие до директора на детската градина.