Започва прием на заявления по утвърдени схеми на Държавне фонд "Земеделие"

сряда, 18 март 2015

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Във връзка с получена информация от Областна дирекция на Държавен фонд „Земеделие“ Ви уведомявам за предстоящ прием на заявления по утвърдени схеми, както следва:

1. От 23.03.2015 г. започва прием на заявления за предоставяне на държавна помощ по схемата „Помощ за съфинансиране на застрахователните премии при застраховане на селскостопанска продукция“. Максималният размер на подпомагането, което може да получи един земеделски стопанин е до 65% от стойността на застрахователната премия. Краен срок за кандидатстване по схемата е до изчерпване на финансовия ресурс или до 31.08.2015 г., като срокът за сключване на договори и изплащане на средствата е до 15.12.2015 г.

2. От 23.03.2015 г. започва прием на заявления за държавна помощ по схемата за компенсиране на материални щети по загинали селскостопански животни и унищожени пчелни кошери в резултат на природни бедствия, настъпили през 2014 г. Кандидатите следва да притежават констативен протокол за нанесените щети от Областните дирекции „Земеделие“. Краен срок за кандидатстване по схемата е до изчерпване на финансовия ресурс от 200 000 лв. или до 9.04.2015 г. Срокът за изплащане на средствата е до 24.04.2015 г.

3. За трети път ще се прилага схемата за частно складиране на свинско месо у нас. По схемата за финансова помощ могат да кандидатстват физически и юридически лица, които разполагат с подходящ склад за продължително съхранение на месото. Помощта е в размер от 210 до 305 евро на тон. Количествата, за които ще се получава подпомагане са от поне 10 тона за обезкостено свинско месо и минимум 15 тона продукти като бутове, плешки, котлети и др. Кандидатите могат да разберат дали са одобрени по схемата още на петия работен ден след деня, в който са подали заявления. Средствата се изплащат до 120 дни след подаване на заявка за плащане, при условие, че бенефициентът е изпълнил всички задължения по договора и му е извършена крайна проверка от Държавен фонд „Земеделие“.

Всички указания за прилагане на схемите за подпомагане са публикувани на сайта на Държавен фонд „Земеделие“, рубрика „Държавни помощи“/Схеми по Регламент (ЕС) 702/2014.