Заседание на Комисията за детето се проведе днес в Община Русе

събота, 30 ноември 2019

На 09.12.2019 г. в Община Русе се проведе последното за 2019 г. заседание на Комисията за  детето към Община Русе. Заседанието се ръководи от г-н Енчо Енчев – зам.-кмет „Хуманитарни дейности“ и председател на комисията. Съгласно изискванията на Закона за закрила на детето комисията провежда своите заседание шест пъти годишно при предварително изготвен годишен план за работа.

На декемврийското заседание се разгледаха три теми. Беше представена информация за резултатите от проверката на Държавната агенция за закрила на детето на проекта „Приеми ме“, който се осъществява на територията на общините Русе, Бяла и Ценово. Представител на отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социални дейности“ – Русе изнесе информация за дейността на Мултидисциплинарния екип за работа по Координационен механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви на насилие или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция и по Координационен механизъм за трафик на деца. Представителят на ОД на МВР – Русе отчете резултатите от дейността на Детски педагогически стаи, обслужващи територията на Община Русе и проведени полицейски операции в районите на училищата и питейните заведения на територията на Община Русе.

Членовете на комисията обсъдиха представените теми и направиха някои предложения за подобряване взаимодействието на отделните институции в интерес на децата от общината.

Комисията за детето е създадена съгласно чл. 20а от Закона за закрила на детето с консултативни и координационни функции, в която участват представители на общинската администрация, областната дирекция на Министерството на вътрешните работи, регионалното управление на образованието, регионалната здравна инспекция, дирекция „Социално подпомагане", местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, както и на юридическите лица с нестопанска цел и други, които осъществяват дейности по закрила на детето.