петък, 22 ноември 2024
В сградата на Община Русе се състоя дискусия на тема „Индекс на местната система за почтеност 2024 – съществува ли нова енергия за добро управление в общините?“. Събитието бе организирано от Асоциация „Прозрачност без граници“ и събра представители на няколко общини и неправителствени организации. Гост на проявата бе и заместник-кметът Златомира Стефанова.
„Община Русе има амбиция да бъде пример за прозрачност и ефективност. За нас е важно да чуем както позитивните оценки, така и дефицитите, които идентифицирате. Не приемаме това като критика, а като насоки за подобрение. Една от добрите практики, които искам да подчертая, е съществуването на общинска фондация, която представлява пример за децентрализация и взаимодействие между бизнеса и местната власт“, заяви заместник-кметът.
Кремена Чобанова - проектен координатор на проекта, и Илко Божков - проектен финансов мениджър, представиха обобщените сравнителни предварителни резултати от проучването на институциите и секторите в Местната система за почтеност.
„Асоциацията работи повече от 26 години за укрепване на антикорупционните мерки и капацитета за добро управление на централно и местно ниво в България. Нашата цел е да подкрепяме стратегическите и национални мерки чрез изследване на капацитета, ролята и управлението – основните стълбове на доброто управление,“ заяви Кремена Чобанова.
Тя подчерта позитивните практики в Община Русе, като акцентира на устойчивото прилагане на стандартите за публичност и отчетност, програмата за управление, заложена върху основни принципи и приоритети, като добрата връзка с гражданите и прозрачността на управлението. Лесният достъп до информация чрез добре структурирани регистри, включително регистъра за общинска собственост, добрите практики за взаимодействие с гражданското общество и включването на гражданите в публични обсъждания. Администрацията получи положителна оценка и за успешното участие в проекти, насочени към антикорупция и добро управление на местно и национално ниво.
Дискусията завърши с призив за засилване на антикорупционните усилия и продължаване на добрите практики за прозрачно управление.
„Transparency International“ (TI) e политически безпристрастна коалиция, която осъществява дейността си посредством мрежа от над 90 представителства по цял свят и Международен Секретариат в Берлин, Германия. Целта на организацията е да мобилизира структурите на гражданското общество и бизнеса, както и на представителите на правителствените и академичните среди в опитите си да намали корупцията на национално, регионално и международно равнище.
С нови забавления за малки и големи ще изненада и тази година Ледената…
петък, 22 ноември 2024
55 години извънкласна дейност бяха отбелязани в Русе
петък, 22 ноември 2024
Последни Новини
Кметът на Русе настоя пред представители на НКЖИ за засилен контрол върху…
петък, 07 февруари 2025
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 07 февруари 2025
Община Русе ще проведе втори информационен ден по Програма „Култура“
петък, 07 февруари 2025
Строеж затваря временно участък от улица
петък, 07 февруари 2025
Каля и Михо Михови със своите 73 г. брак са най-възрастната женена двойка…
петък, 07 февруари 2025
Русенският театър участва в международен фестивал в Истанбул
четвъртък, 06 февруари 2025
Авария по ВиК мрежата променя временно маршрута на автобусна линия № 19…
четвъртък, 06 февруари 2025
Пенчо Милков поздрави доц. д-р Десислава Атанасова за избора ѝ за ректор…
четвъртък, 06 февруари 2025