23-годишният русенец Александър Георгиев извади кръста от река Дунав на Богоявление

събота, 06 януари 2024

Русе посрещна Богоявление с ритуален водосвет и хвърляне на кръста във водите на река Дунав. В традиционната за Йордановден надпревара се включиха 12 смелчаци, като 23-годишният Александър Георгиев беше най-бърз и достигна пръв до Богоявленския кръст. Най-младият от участниците беше на 20 години, а най-възрастният – на 37. В надпреварата се включи и Валентин Цветков, който извади кръста миналата година.

Събитието се организира от Русенската Света митрополия със съдействието на Община Русе и Областна администрация Русе.

То бе предшествано от литийно шествие, чието начало бе дадено пред Катедралния храм „Света Троица”, а церемонията по хвърляне на кръста започна в 11:30 ч. на Понтона под хотел „Рига”. Присъстваха кметът на Община Русе Пенчо Милков, областният управител на Област Русе Данаил Ковачев и неговият заместник Георги Георгиев, председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев, началникът на Военно окръжие I степен – Русе полк. Васил Петров, директорът на Областната дирекция на МВР ст. комисар Пламен Първанов, началникът на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева, много русенци и гости на града. Под звуците на маршове, изпълнени от Общинския духов оркестър, свещеници от Русенската Света митрополия извършиха тържествения водосвет и благословиха бойните знамена на почетната рота на Русенския гарнизон. В празника участва и 13-и Младежки гвардейски отряд към Общинския младежки дом.

Александър Георгиев, който е финансист и банкер, пожела здраве на себе си и на всички русенци. Кметът на Община Русе Пенчо Милков му връчи хавлиен халат и парична награда от 200 лева, областният управител му подари икона на Исус Христос, а по традиция Н.В. Пр. Русенският митрополит Наум – сребърно кръстче, икона и бутилка вино.