2,6 млн. ще отпусне Министерският съвет за Летище Русе

сряда, 22 декември 2021

На днешното си заседание Министерският съвет гласува на Община Русе да бъдат отпуснати 2,6 млн.лв. за възстановяването на гражданските полети от Летище Русе.

Решението идва броени дни след като министърът на транспорта и съобщенията Николай Събев и кметът на Русе Пенчо Милков организираха обществено обсъждане с русенци за възстановяване на полетите от летище Русе и оптимизиране на възможностите за преминаването през Дунав мост.

Общинската администрация работи активно от няколко месеца летището да бъде прелицензирано за вътрешни полети по направлението Русе-София със самолети ATR-72. Покривът и някои от помещенията в сградата вече са ремонтирани от Общината, като кметът заяви, че бъдещи ремонти ще се извършват от общинските предприятия, доколкото е възможно. Проведено бе и анкетно проучване сред жителите на региона, които заявиха голям интерес към пътуването по въздух до столицата.

За реализирането на мащабния проект бе сформирана и работна група от висококвалифицирани експерти във въздухоплавателната сфера, между които Дойчин Ангелов и Антони Търницов, както и Тодор Иванджиков, председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия. Те бяха привлечени като консултанти на Община Русе и с тяхна помощ се извърши предварителен финансов и технически анализ за състоянието и готовността на Летище Русе, които бяха представени пред Министерството на финансите и на икономиката.

“Стартирането на вътрешни полети между Русе и столицата при прости метеорологични условия е икономически най-изгодният вариант действащото летище край Щръклево да се развие и да разшири дейността си”, обясни Янко Иванов, собственик на авиопревозвача, който ще оперира първите полети.

По този начин градът и регионът биха излезли от транспортната изолация, в която се намират, възможностите за бизнес и туристическият интерес към Русе ще нараснат, а пътуването на гражданите ще бъде по-бързо и безопасно.

Предвидените 2,6 млн. лв. ще бъдат използвани за разходите, които Община Русе няма да успее да покрие - нова периметрова ограда, ремонт на пистата за излитане и кацане, такси за лицензиране, летищна метеорологична станция, закупуване на системите за авиационна сигурност и обучение на