9732 празнуват имен ден на Ивановден в община Русе

вторник, 06 януари 2015

На 7януари – Ивановден, в община Русе своя имен ден празнуват общо 9732. Най-много са тези, които носят името Иван – общо 2689 души. На седмия ден от първия месец на годината имен ден празнуват още: Йоан, Иванка, Ивана, Ива, Йоана, Ивелина, Ивелин, Ивайла, Ивета, Ивона, Ивон, Ивалина, Иванина, Ванина, Ваньо, Йото, Деан, Йовко, Йонка, Жана и др.

Почита се паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк и кръстител на Иисус. Йоан Кръстител е наричан и “Предтеча” тъй като вървял преди Христос и подготвял хората за неговото раждане. Светецът се почита като покровител на кумството и побратимството. На Ивановден продължават обичаите и обредите, свързани с вярата в чудодейната сила на водата.

Къпят се булките и младоженците, които са се оженили през тази зима до Ивановден, както и всички именници и сгодените моми и ергени. На Ивановден на обед младоженците отиват на гости в дома на своите кумове и им носят кравай, ракия и вино. Кумовете ги канят на тържествена трапеза.

В община Русе освен 2689 именници, които се казват Иван, празнуват още 1274 дами, носещи името Иванка. Ивелина се казват 133 жени, а Ивана – 71. На Ивановден имен ден празнуват още Ивайло - 1323 души, Иво – 387, Калоян – 608, Яна – 203 и  Ваня – 314 и др.