Тринадесет момчета скочиха в ледените води на Дунав за богоявленския кръст

вторник, 06 януари 2015

На Богоявление желаещите да влязат в надпреварата за изваждане на кръста от водите на река Дунав бяха тринадесет. Двадесет и шест годишният Светлозар Савов от град Златарица извади пръв богоявленския кръст, за пета поредна година. По традиция кметът на община Русе г-н Пламен Стоилов връчи на победителя парична награда и хавлия.

На Йордановден, Русенската Митрополия и Община Русе организират традиционния Богоявленски водосвет. В чест на празника беше строена и почетна рота под музикалния съпровод на Общински духов оркестър – Русе. Богоявленският водосвет беше извършен от Русенски митрополит Наум, който поръси знамето, войската, официалните лица и присъстващите за здраве и благополучие. Зам. областният управител на Област Русе Станимир Станчев прочете празнично слово по случай светлия християнски празник.

На този ден празнуват 1608, носещи името Йордан и 943 дами с името Йорданка. Йордана се казват 133 жени, а Данка – 152. На Богоявление имен ден празнуват още Найден – 116 души, Богомил – 177, Божидар – 293, Борислав – 683 и Боян – 357 и др.