Архитектурната намеса на русенския кей спечели европейско отличие

понеделник, 26 юни 2023

Фондация „Колективът“ спечели тазгодишните награди „Нов европейски Баухаус“ на ЕС със своя проект „Danube Design Lab - архитектурна намеса на кея на р. Дунав в Русе.

Наградите отличават най-красивите, устойчиви и приобщаващи проекти за градската среда, като тази година “Колективът”  остава единствената организация от България, преборила повече от 1450 кандидатури от цяла Европа и получила най-престижната награда за зелен и общественополезен дизайн.

Българският проект е първенец в категорията „Шампиони в областта на образованието“. Той дава възможност на младежи от професионалните гимназии да използват уменията си като социални предприемачи и да превърнат русенския крайбрежен район в привлекателно, достъпно и приобщаващо място за обществени и културни дейности. Младите хора използват своите дизайнерски и строителни умения, за да съживят запустял терен на речния бряг. След като учениците изготвиха дизайн, „Колективът“ съвместно с тях и доброволци построи ново обществено пространство с лятна програма с изкуство, музика и спорт, където се събираха хиляди хора. Така младежите промениха града към по-добро.

Danube Design Lab е част от дългосрочна инициатива на фондацията „Реките на града“. Тя цели по-добра връзка между българските градове и техните реки и повече достъпни зелени пространства, като вече е имала издания в София, Русе, Габрово и Стара Загора. Фестивали от поредицата „Реките на града“ предстои да се проведат във Велико Търново, Габрово и София. Миналата година „Колективът“ отново се класира като финалист за наградата „Нов европейски Баухаус“, този път за инициативата „Реките на София“.

Повече за проекта на Фондация „Колективът“ и за победителите в останалите категории на тазгодишните награди „Нов европейски Баухаус“ можете да прочетете тук -  https://prizes.new-european-bauhaus.eu/

„Колективът“ е организация, която работи за по-красиви и зелени градове заедно с граждани, творци, бизнеси и институции от цяла Европа.