Автентичен фолклор, традиции и ритуали оживяха на Комитския събор в Червена вода

събота, 21 септември 2024

За осми път село Червена вода стана домакин на традиционния Комитски събор, който бе уважен от стотици родолюбци и почитатели на българското историческо и културно наследство. Събитието се проведе на стадиона в селото, като програмата стартира в 10 ч.

Традиционно съборът започна с панихида в храма „Св. Архангел Михаил“, отслужена в памет на загиналите герои в националноосвободителните борби. Свещеници от Русенската епархия отслужиха молебен за здраве и благоденствие на българския народ. След ритуал-възстановката с освещаване знамето на Червеноводската чета, присъстващите се включиха в тържествено шествие до паметника на героите, където бяха положени венци и цветя.

Официални гости при откриването на събора, който започна с полагане на комитска клетва, бяха зам.-кметът Никола Лазаров и областният управител Драгомир Драганов. Лазаров поздрави организаторите за успешното провеждане на събитието и приветства стотиците гости. „С всяко свое издание Комитският събор дава възможност младите хора да се пренесат във времето и да се докоснат до обичаите и традициите на нашите предци. Вярвам, че подобни събития са от изключителна важност за формирането на националното самосъзнание и за възпитанието на младото поколение в духа на патриотизма. Благодаря на организаторите, че ни напомнят за богатата ни история и ни обединяват в името на общите ни ценности“, каза зам.-кметът.

Програмата на събора продължи с конкурс за любителски състави, дуети и индивидуални изпълнители на автентичен и обработен български фолклор. В него взеха участие над 40 състава от региона, както и гости от Румъния. Особен интерес предизвика историческият спектакъл „Скрижалите на Тангра“, представен от Прабългарската школа за оцеляване „Багатур“. Участниците в школата демонстрираха също бойни изкуства, конна езда и умения в стрелба с двойнорефлексен лък.

През целия ден посетителите имаха възможност да разгледат възстановки на Възрожденско кафене, следосвобожденска питиепродавница и билкарница, както и открити музеи с експонати, свързани с българската история. Кулинарната част на събитието включваше демонстрации по приготвяне на традиционни национални ястия и войнишки храни по рецепти от Министерството на отбраната. Откритият музей „Оръжието на българската свобода“ беше сред основните атракции с над 150 изложени експоната. В изложбените павилиони посетителите можеха да опитат ястия от различни региони на страната, а на специално обособени площадки се провеждаха демонстрации по стрелба с лък, въздушна пушка и пистолет. Немалко от гостите се възползваха от възможността да си направят ретро снимка в национална носия или военна униформа за спомен.

Кулминацията на събора ще бъде вечерният концерт на народния певец Володя Стоянов, който ще се състои от 18:30 ч. От 21 ч. организаторите са предвидили и хоротека с участието на танцовите състави.

Организатори на събитието са Сдружение за военно-патриотично възпитание на младежта „Приказка за България“, Сдружение „България на регионите“, НЧ „Тома Кърджиев-1873“ – с. Червена вода и НЧ „Гоце Делчев-2009“ – Русе. Съборът се осъществи с подкрепата на Община Русе, Кметство Червена вода, НД „Традиция“ и Първа русенска чета „Ангел Кънчев“ от сдружение „Пазители на българщината“.