Читалището в село Пиргово е големият победител в тазгодишното издание на „Златната гъдулка“

понеделник, 05 юни 2023

Приключи тазгодишното 53-ото издание на Фолклорния събор „Златната гъдулка“, организиран от Община Русе. Повече от 600 участници представиха свои изпълнения на изворен и обработен фолклор от областите Русе, Разград, Габрово, В. Търново, Силистра. Носител на голямата награда приз „Златна гъдулка“ стана читалището в село Пиргово, община Иваново.

НЧ „Кирил и Методий – 1922“ беше представено от два състава, които грабнаха журито със своите изпълнения. Мъжка коледарска група с художествен ръководител Мирослав Янакиев изпя „Лежба лежи“ и „Рано ми рани Свети Георги“. Дамската формация група „Дойли“ с художествен ръководител Мария Кънцова представи пред публиката „Заорало ѝ мунче“ и „Като седиш, Тудоро“.

В надпреварата се включиха 50 групи за автентичен и обработен фолклор и 35 индивидуални участници – певци и инструменталисти. Най-младият участник беше 4-годишната Никол Стоянова от Русе, а най-възрастният - 87-годишният Ангел Тодоров от НЧ „Светлина 2021“ – В. Търново.

Специален гост в обедния концерт беше популярният изпълнител Илия Луков. Той изпълни някои от своите най-популярни певци, а публиката изви кръшни хора̀ под негов акомпанимент.

Различното в тазгодишното издание на събора бяха гостуващите състави от Тараклия, Молдова, и от село Извоареле, Румъния. Те не участваха в конкурсната програма и бяха поканени от кмета Пенчо Милков, като продължение на активното сътрудничество между Община Русе и българските общности в двете държави. Танцовите ансамбъл „Талисман“ от Тараклия представиха танците буенек и дайчово хоро, а Ансамбълът за български народни песни и танци представи няколко свои изпълнения, включващи влашки и тракийски танци.

Асоциация „Български извори“ от Румъния показаха шопска и сватбарска ръченица, а Мария Василенюк изпя „Стано, Стано“.

Гостите от Молдова и Румъния бяха удостоени със специални грамоти и награди за своето участие от кмета Пенчо Милков.

„Благодаря ви, че макар и толкова далеч от родината, вие пазите българщината и я предавате на своите деца“, обърна се към представителите на българските общности кметът Пенчо Милков. Той отново призова русенци да се включат в благотворителната инициатива за изграждането на паметник на Васил Левски в молдовския град, с който ще се отбележи 150-ата годишнина от смъртта на Апостола. В края на май на организирания от Община Русе концерт на съставите на Общински младежки дом и Общинския детски център за култура и изкуство бе събрана сумата от 1500 лв. за каузата. През април месец местната администрация подпомогна начинанието с 10 000 лв, което се случи след решение на Общинския съвет.

Участниците бяха оценявани от компетентно жури в състав директорът на Регионалният исторически музей проф. Николай Ненов, етномузикологът проф. д-р Горица Найденова, етномузикологът Людмила Григорова и главният хореограф на ФТТ „Найден Киров“ Богдан Донев. Водещ на събитието беше Даниел Спасов.

Ето и наградените в 53-ото издание на „Златната гъдулка“:

ГОЛЯМА НАГРАДА:

Приз „Златната Гъдулка“ за цялостно представяне

(грамота и парична награда от 1000 лв.)

НЧ „Кирил и Методий – 1922“– с. Пиргово, общ. Иваново

ПЪРВА НАГРАДА

(грамота и парична награда от 700 лв.)

НЧ „Просвета – 1915“ – кв. Долапите, гр. Русе

ВТОРА НАГРАДА

(грамоти и парични награди: 2 х 300 лв.)

НЧ „Светлина – 1929“ – с. Сваленик, общ. Иваново

НЧ „Възраждане - 1940“ – с. Старо село, общ. Тутракан

ТРЕТА НАГРАДА

(грамоти и парични награди: 2 х 250 лв.)

НЧ „Светлина – 1927“ – с. Жълтеш, общ. Габрово

Танцов състав „Гайтанче“ – НЧ „Възраждане – 1908“, с. Българско сливово, общ. Свищов

ИНДИВИДУАЛНИ НАГРАДИ:

ПЪРВА НАГРАДА

(грамота и парична награда от 400 лв.)

Йорданка Илиева, певица – НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1924“, кв. Средна кула, гр. Русе

ВТОРА НАГРАДА

(грамота и парична награда от 300 лв.)

Иван Жеков, гъдулар – Пенсионерски клуб №10, гр. Русе

ТРЕТА НАГРАДА

(грамота и парична награда от 200 лв.)

Бонка Алтънова, певица – гр. Русе

Гайдарски сътва при НЧ „Стефан Караджа 2018“ – гр. Русе

Ирена Славова и Самуил Славов – гр. София

Йоана Донева и Велизара Николова – гр. Русе