Държавата поема ангажимент за навременно ларвицидно третиране на комарите в крайдунавските общини през 2025 г.

четвъртък, 29 август 2024

Обществената поръчка за процедурата е предвидено да стартира на 15 октомври т.г.

Сроковете за стартиране на обществената поръчка за ларвицидно пръскане на комарите през 2025 г. в по поречието на р. Дунав бяха основна тема на провелата се днес работна среща на министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева с кметове на крайдунавски градове. Основният фокус на срещата беше насочен към своевременното стартиране на процедурата, за да се гарантира ефективната борба с комарите в региона.

На срещата присъства кметът на община Русе Пенчо Милков, който подчерта необходимостта от ранно стартиране на процеса. „Борбата с комарите и болестите, които те пренасят, е непрекъсната битка за мен като кмет на Русе“, заяви той.

Присъстващите представители на Асоциацията на дунавските общини (АДО) настояха Министерството на здравеопазването да стартира процедурата за ларвицидно третиране още тази година, за да може да бъде избран изпълнител навреме, което да позволи третирането на ларвите на комарите да започне през март или в началото на април 2025 г.

По време на срещата Пенчо Милков подчерта, че успешната борба с комарите зависи от координирани и навременни действия. „След като държавата извърши ларвицидното третиране на крайбрежието и биотопите на комарите, ние като кметове ще можем успешно да продължим през годината с имагоцидното третиране. Последните две години имаше изключително забавяне от страна на държавата. За тази година тепърва предстои да стартира третиране на ларви, които живеят през март, април и май“, заяви кметът на община Русе.

Министър Кондева увери присъстващите, че Министерството на здравеопазването ще направи всичко възможно да спази определения срок, за да се осигури ефективно справяне с комарите в дунавските общини през 2025 г.

Пенчо Милков оцени срещата като успешна. „Министерството се ангажира с конкретна дата за стартиране на обществената поръчка – 15 октомври. Това дава възможност процедурата, дори и при обжалване, да приключи навреме, така че през март или най-късно в началото на април 2025 г. да започне самото третиране”, заяви кметът.

На срещата присъстваха още зам.-министърът на здравеопазването Добромира Карева, началникът на кабинета Теодора Табакова и Илия Тасев, директор на дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“.