Пропускане до съдържанието на страницата

Денчо Ножаров и неговите снежно-ледени фигури

петък, 03 февруари 2023

*Материалът е на Йовчо Стоянов (Русчук.бг)

 

През 20-те, 30-те и 40-те години на изминалия ХХ век най-голямата зимна атракция за гражданите и гостите на град Русе са били снежно-ледените фигури на Денчо Ножаров на главната улица „Александровска”. С пословично постоянство всяка зима в продължение на четвърт век самоукият скулптор извайва огромни снежни фигури пред своята сладкарница „Швейцария”. Сладкарницата е била в малка едноетажна къща, на мястото на сегашния магазин “Пепко”, който доскоро беше кафе „Пикадили”. На същото място от 1970 до 1990 г. беше магазин „Детмаг”. Бай Денчо е бил един от най-известните майстор-сладкари на Русе по това време. За неговата голяма популярност съществен принос са имали и неговите уникални снежни фигури. Разбира се, най-радостни са били децата. Освен вкусните пасти, торти, баклави и всевъзможни други лакомства за тях всяка година Бай Денчо е устройвал цяла „снежна зоологическа градина” - слонове, гигантски змии, хипопотами, лъвове, тигри, орли, камили и други екзотични животни и дори цели скулптурни групи — например композицията  „Борбата на доброто със злото”.

 

Скулптурната композиция "Борбата на доброто със злото"

 

Денчо Ножаров е роден през 1883 г. в с. Нова махала, Габровско. От малък остава сирак и се преселва в Русе, където става сладкар и устройва своя сладкарница и млекарница, наречена „Швейцария”. По спомените на неговия син Любомир, Бай Денчо открива своя талант на скулптор покрай самото сладкарство. При работа с краве масло, забелязва, че може да оформя буците масло, наричано от старите русчуклии „бутер”, във фигури на лица, хора и животни. И оттам той прехвърля усилията си върху работа със сняг. Дори разработва своя собствена технология за изработване на снежните фигури. Нощем събира сняг, залива го с вода и разбърква, след което го натрупва на големи камари. След замръзване се получават снежно-ледени блокове, от които  самобитния скулптор извайва своите прочути фигури. Въоръжен с малка метална лопатка, сладкарски нож, а понякога и поялник, в продължение на часове в студ и мраз, той оформя своите неповторими снежни фигури.

Внуците на Денчо Ножаров пред снежните фигури

 

Денчо Ножаров няма голямо образование — само трето отделение, както обичал да се шегува. Но чете много и живо се интересува от всичко — история, литература, философия, култура. Той пресъздава образите на видни български и световни исторически личности, поети, писатели, композитори и т. н. Минувачите удивени се спират пред големите бюстове на Левски и Ботев, Вазов, Горки, Толстой и Пушкин; на Шекспир и Гьоте, Вагнер и Бетовен, Алеко Константинов и Бай Ганьо. Любознателен и природно интелигентен той слуша радио, чете вестници и откликва на всички събития, ставащи по това време. Израз на това са статуите на Махатма Ганди, който тогава води борбата на Индия за независимост и на видния индийски писател, поет и философ Рабиндранат Тагор. Извайва и бюст на д-р Хуго Екенер, прочул се с обиколката на света с дирижабъла „Граф Цепелин”.

 

Бай Денчо със снежните фигури и децата- най-големите му почитатели

 

Той изобразява и себе си с ледена скулптура с обърнати джобове наречена „Криза”.

Изявите на талантливия сладкар-скулптор са забелязани не само в Русе. Александър Балабанов помества в столичния литературен вестник „Развигор” обширна статия „Снежният ваятел” с много снимки и изразява своето възхищение от уникалния талант на сладкаря — „не учил в никоя академия на изкуствата”. Дори е запазена изрезка от италиански вестник  със снимка на неговия бюст на Галилео Галилей, надписа „И все пак тя се върти“ и коментар за самобитния талант на „Бай Денчо“.

"Кризата". Бай Денчо до своята "автостатуя" от сняг

 

На снимките, предоставени от неговите наследници Александър Петков и Асен Пейнерджиев, може да се видят много от знамените фигури на незабравимия „Бай Денчо” и дори да се прочетат рекламните надписи с богатия асортимент на неговата сладкарница. 

 

Внуците Ася и Асен пред "Статуята на мира“

Семейството на Денчо Ножаров- съпругата, сина, дъщерите, зетьовете и внуците

Вестник "Развигор" със статия на Александър Балабанов за Денчо Ножаров- I част

Вестник "Развигор" със статия на Александър Балабанов за Денчо Ножаров- II част

Италиански вестник със снежния бюст на Галилео Галилей и коментар за таланта на Бай Денчо

 

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/