Децата от „Лятното училище“ се върнаха назад във времето с посещение на крепостта „Сексагинта Приста“

сряда, 28 юли 2021

По Проект BG05М9ОР001-2.004-0041 „Социално включване чрез услуги за ранно детско развитие в Община Русе” със сключен Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05М9ОР001-2.004-0041-C01 с Министерство на труда и социалната политика, по процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05M9OP001-2.004 „Услуги за ранно детско развитие“, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд за пета поредна година се организира „Лятно училище“.

Днес децата от “Лятното училище” „пътуваха” назад към историческото начало на града. Те посетиха археологическия обект „Сексагинта Приста” и останаха впечатлени, че това е било „Пристанище на шейсетте кораба”.

След като разгледаха останките от римската крепост, те се качиха и на макет на дървен кораб, от където огледаха голяма част от историческия обект. По-късно техният гид археологът Деян Драгоев ги въведе в подземен бункер, където децата видяха статуи на тракийски конник и лъвове. И за да бъде истинско римското приключение, момчетата облякоха ризници и брони, а момичетата се превърнаха в принцеси. След това разгледаха музейната експозиция на крепостта и запомниха завинаги от къде започва техният град Русе.

„Лятното училище” е част от проекта „Социално включване чрез услуги за ранно детско развитие“ на Община Русе.