Детско-младежкият хор „Св.Георги Победоносец” с участие в Гюргево

вторник, 31 май 2022

Детско-младежкият хор ,,Св.Георги Победоносец” при Общинския младежки дом с диригент Мина Влайкова представи Русе в Националния фестивал на религиозната хорова музика с международно участие ,,Светлина от светлина” в Гюргево, Румъния.
На сцената на Атенеум ,,Николае Бълънеску” се представиха 12 хора с над 400 хористи от различни възрасти и изповедания от Гюргево, Букурещ, Браила, Черна вода, Плоещи и Русе.
Организатори на румънския хоров фестивал са Окръжният център за консервация и съхранение на народните обичаи и традиции-Гюргево и Културен център ,,Йон Виня”.
Преди концерта хорът се поклони и поднесе цветя на плочата на големия български революционер Христо Ботев, разгледа забележителностите на Гюргево, посети Окръжния музей ,,Теохари Антонеску” и се запозна с различни епохи от румънската история. С благодарност към музейните уредници хорът изпя “Отче наш” от русенския композитор Койчо Атанасов.
Участието на русенския хор се осъществи по инициативата и със съдействието на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ с представител от българска страна Лили Ганчева. Към приоритетите в дейността на асоциацията е подпомагане на контактите и културния обмен в граничните райони.