Днес отбелязваме 90 години от създаването на първия киноклуб в България и 50 години творческа дейност на Владимир Илиев, Николай Василев и Драган Спасов

сряда, 19 ноември 2014

В деня когато отбелязваме 90 години от създаването на първия киноклуб в България, честваме и 50 години съвместна творческа дейност на Владимир Илиев, Николай Василев и Драган Спасов, трима русенци, които в далечната 1964 г. се захващат с некомерсиално кино. След редица международни участия, отличия и награди, с решение на кмета на Община Русе Пламен Стоилов, тримата филмови дейци ще бъдат удостоени с Плакет „Русе“ днес, от 18.00 ч. в зала „Европа“ Доходно здание.

Николай Василев е роден на 1 февруари 1949 г. в Русе, първите си самостоятелни филми заснема през 1968 г, носител е на международни награди и медали за анимационни филми, работил е за различни телевизии в София и Русе, както и има плодотворно сътрудничество с Природен парк „Русенски Лом“, където създава поредица научно-информационни филми и импресии.

Драган Спасов е роден в Русе на 22 октомври 1948 г. Доктор по химия, носител на национални награди за различни авторски филми, съучредител на Национална федерация Алтернативно кино, която подпомага финансово и организационно.

Владимир Илиев е роден на 17 септември 1948 г. в Русе. Носител е на повече от 300 награди от цял свят. Президент на Националната федерация Алтернативно кино, автор е на над 200 телевизионни предавания за любителското кино.

Благодарение на 50 годишното сътрудничество между тримата русенци и техните усилия, Русе става домакин на Международен фестивал на алтернативното кино „Дунав-реката на Европа“, а през 2012 година приема 74 Световен конгрес и фестивал на УНИКА.

Последни Новини

виж всички новини >