Днес в Русе стартира „ЕСЕНЕН САЛОН НА ИЗКУСТВОТО И КУЛТУРАТА 2014“

понеделник, 08 септември 2014

Над 30 проекта включва тазгодишното издание на  „ЕСЕНЕН САЛОН НА ИЗКУСТВОТО И КУЛТУРАТА 2014“. Това стана ясно на пресконференция в Заседателна зала на Община Русе днес. На нея присъстваха зам.-кметът по европейско развитие г-н Страхил Карапчански, директорът на дирекция „Култура и образование“ г-жа Ирена Петрова, началникът на отдел „Култура“ г-жа Ива Чавдарова.

Това мащабно културно събитие сепровежда за дванадесета поредна година. То се осъществява с подкрепата  на Община Русе в партньорство с местни, национални и международни партньори, общинска фондация, „Русе-град на свободния дух“ и спонсорство от частния бизнес.

Есенният салон тази година предлага богата и разнородна програма от различни проекти, включващи в себе си над  70 събития – фестивали и конкурси, концерти, научни срещи, конференции и изложби. Предвидените събития ще се проведат в рамките на три месеца, като  стремежа на организаторите е с включването на различни мероприятия да успеят да обхванат по-широка аудитория.

Г-жа Ирена Пенчева представи какво предстои да се случи, като първото събитие от културния календар на салона е мултимедийният концерт „Червената цигулка“, който ще се проведе днес от 20:00 ч. на площада пред Общината с участието на Русенската филхармония. Концертът ще включи музики от знаменити филми, които ще бъдат съпроводени от кадри на хитовите киноленти.

Друго събитие, което ще зарадва хиляди русенци през септември е GREEN ROCK FEST Русе 2014, на което специален гост е легендарният Джо Лин Търнър. Фестът е обявен за 13 септември на площада пред Общината.

На 25 септември ще се проведе „42“ – ЮЛАНГЕЛО В РУСЕ - концерт  с песнопения  от България, Румъния, Грузия, Армения, Корсика и Израел.

За най-малките организаторите са предвидили традиционния русенски карнавал, който ще се състои на 27 септември от 17:00 ч. Кметът Пламен Стоилов ще връчи ключ на участниците, с който ще се отключи събитието, а водещ ще бъде обичания от децата Бате Енчо.

Любителите на визуалните изкуства през този месец ще имат удоволствието да посетят няколко изложби за живопис, графика и фотографии. Те ще бъдат изложени  в художествената галерия и Доходното здание.

През октомври и ноември програмата на есенния салон продължава да предлага на гражданите и гостите на града разнообразна програма.

През октомври пред русенци ще бъдат представи 10 филма, които са част от програмата на „СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ НА ПЪТ“, а зрителите ще имат възможност лично да се срещнат с техните режисьори и сценаристи. В Държавна опера – Русе ще бъде премиерата на „Процесът Мерилин Монро“ – камерна опера от Роланд Баумгартнер. На 17 октомври в КДК от 19:00 ще се проведе КОНЦЕРТ ДЖАЗ УЧИЛИЩЕ с участието на Борис Петров и млади русенски джаз музиканти.

Последното събитие предвидено в рамките на есенния салон е откритото световно първенство по спортни танци WDSF WORLD OPEN RUSE 2014, на което ще гостуват спортни двойки, които са в топ 50 в света.