Кметът Пламен Стоилов и зам.-кметът Страхил Карапчански се качиха на кораба „Радецки“

понеделник, 08 септември 2014

Кметът Пламен Стоилов и зам.-кметът Страхил Карапчански посетиха  днес акостиралия в Русе „Радецки“. През последните дни корабът стана една от най-големите атракции в нашия град. Русенският градоначалник бе посрещнат на борда от боцмана Владимир Маскаленко и капитанът Божин Божинов, който разказа, че през почивните дни освен многото деца и родители, корабът са посетили и три сватбени двойки.

Копието на легендарния параход, на който през 1876 г. се качват Ботев и четниците му,  беше на ремонт в Русенската корабостроителница. "Радецки" ще остане за посещения до утре следобед, когато ще бъде транспортиран чрез тласкача "Петър Караминчев" до Козлодуй. "Нашето желание е по възможност този кораб, който идва през определен период за ремонти в Русенската корабостроителница, след това да остане за известно време като активно работещ музей край брега на реката. Иска ни се това да се случва всяка година, за да може русенци да се запознаят и да се докоснат до едни от най-сантименталните и знакови моменти в българската история", заяви Пламен Стоилов, който преди няколко месеца отново се качил на кораба, но в Козлодуй.

За последните 5 дни „Радецки“ е бил посетен от няколко хиляди русенци.