Енергийните министри на България и Румъния инспектираха дейностите по изграждане на интерконектора между двете страни

понеделник, 25 юли 2016

На 23-ти юли, Министърът на енергетиката на Република България Теменужка Петкова и министърът на енергетиката на Румъния Виктор Влад Григореску провериха хода на работа по изграждане на участъка под река Дунав от интерконектора България-Румъния. Те посетиха работната площадка в град Мартен, където присъстваха още областният управител на Област Русе Стефко Бурджиев, народният представител от ПП ГЕРБ Пламен Нунев, зам.-кметът по устройство на територията инж. Димитър Наков, както и официални гости от Румъния.

Теменужка Петкова уточни, че процесът върви успешно и според плановете до края на есента ще има изграден интерконектор за България, които ще бъде първият транзитиращ реален газ в двете посоки.

Проектът "Междусистемна газова връзка България - Румъния" (IBR) се изпълнява съвместно от газопреносните оператори на двете държави - "Булгартрансгаз" ЕАД – Р. България и Националната газопреносна компания СНТГН "Трансгаз" С.А., Р. Румяния.

Проектът е разделен на три части: участък под р. Дунав, наземна част на българската територия и наземна част на румънска територия. Връзката е с обща дължина 25.0 км., от които 15,4 км. на българска територия, 7,5 км на румънска територия и 2,1 км подводен преход през р. Дунав. Максималният капацитет на интерконектора е 1,5 млрд. м3/год. с диаметър на тръбата 500 мм. и работно налягане 54 бара. Проектът за Междусистемно свързване на газопреносните системи на Румъния и България е съфинансиран от Европейската енергийна програма за възстановяване на Европейски съюз.