Пропускане до съдържанието на страницата

Европейските инвестиции в образованието са най-важни за русенци показва международен проект

вторник, 19 юли 2022

Образованието и здравеопазването са двата сектора, в които ако имаха парите и възможността, най-много русенци биха инвестирали. Мотивът им бе, че когато хората са здрави и образовани, могат да мислят и да работят и за всичко останало, вкл. за регионално развитие и мерки срещу климатичните изменения.

      Това своеобразно проучване  на общественото мнение се проведе в Русе пред Доходното здание от унгарските организации European Нouse и Danubiana Network, които изпълняват проект Flowing in the Danube („По водите на Дунав – Комуникиране на скрития потенциал на региона“), финансиран от ЕК.

      Вниманието на русенци беше привлечено от цветния изнесен щанд на унгарските гости, както и от оригиналния начин на „гласуване“ за приоритетни области: образование, здравеопазване, регионално развитие и климат. В четири вази с разноцветна течност гражданите трябваше по свой избор да излеят малка чашка с вода и така да покажат къде биха предпочели да инвестират своите пари. В края на експеримента с най-високо ниво се оказа вазата на образованието. 

      В полезрението на проекта е река Дунав като символ на свързаност. Дунавските пътешествия на European Нouse започват в Улм (Германия) и Кремс (Австрия) като страни с важни нетни вноски в бюджета на ЕС и продължават в още 8 града от други пет дунавски страни-получатели на средства от Кохезионния фонд: Комарно (Словакия), Kомаром (Унгария), Мохач (Унгария), Вуковар (Хърватия), Калафат (Румъния), Видин, Гюргево и Русе. Фокусът на проекта е да се разбере как по-добре би могъл да функционира Европейският съюз и как да се използва Кохезионният фонд по отговорен начин за намаляване на различията между европейските региони. Инициативата с допитването се провежда в периода януари - декември като комуникационен проект.

       В Русе, освен срещата с местни жители пред Доходното здание, разговорите за значението на регионалното сътрудничество и нуждата от подкрепа на по-слабо развитите региони  продължиха и по време на организираната по проекта разходка с корабчето „Русчук“ по река Дунав.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин
https://www.livechatalternative.com/