Пропускане до съдържанието на страницата

Европейските инвестиции в образованието са най-важни за русенци показва международен проект

вторник, 19 юли 2022

Образованието и здравеопазването са двата сектора, в които ако имаха парите и възможността, най-много русенци биха инвестирали. Мотивът им бе, че когато хората са здрави и образовани, могат да мислят и да работят и за всичко останало, вкл. за регионално развитие и мерки срещу климатичните изменения.

      Това своеобразно проучване  на общественото мнение се проведе в Русе пред Доходното здание от унгарските организации European Нouse и Danubiana Network, които изпълняват проект Flowing in the Danube („По водите на Дунав – Комуникиране на скрития потенциал на региона“), финансиран от ЕК.

      Вниманието на русенци беше привлечено от цветния изнесен щанд на унгарските гости, както и от оригиналния начин на „гласуване“ за приоритетни области: образование, здравеопазване, регионално развитие и климат. В четири вази с разноцветна течност гражданите трябваше по свой избор да излеят малка чашка с вода и така да покажат къде биха предпочели да инвестират своите пари. В края на експеримента с най-високо ниво се оказа вазата на образованието. 

      В полезрението на проекта е река Дунав като символ на свързаност. Дунавските пътешествия на European Нouse започват в Улм (Германия) и Кремс (Австрия) като страни с важни нетни вноски в бюджета на ЕС и продължават в още 8 града от други пет дунавски страни-получатели на средства от Кохезионния фонд: Комарно (Словакия), Kомаром (Унгария), Мохач (Унгария), Вуковар (Хърватия), Калафат (Румъния), Видин, Гюргево и Русе. Фокусът на проекта е да се разбере как по-добре би могъл да функционира Европейският съюз и как да се използва Кохезионният фонд по отговорен начин за намаляване на различията между европейските региони. Инициативата с допитването се провежда в периода януари - декември като комуникационен проект.

       В Русе, освен срещата с местни жители пред Доходното здание, разговорите за значението на регионалното сътрудничество и нуждата от подкрепа на по-слабо развитите региони  продължиха и по време на организираната по проекта разходка с корабчето „Русчук“ по река Дунав.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/