Фестивал "Ромите и киното" се проведе от 5 до 7 юни

понеделник, 11 юни 2018

За трета поредна година от 5 до 7 юни 2018 г., в Пленарна зала на Община Русе, се проведе фестивал „Ромите и киното“. В програмата му бяха включени филмите „Заек над бездната“ (режисьор Тигран Кеосаян), „Трансилвания“ (режисьор Тони Гатлиф) и „С лице надолу“ (режисьор Камен Калев). Тези филми, както и филмите от двете предходни издания на фестивала, като „Таборът отива към небето“ (режисьор Емил Лотяну), „Черна котка, бял котарак“ (режисьор Емир Костурица), „Лудия чужденец“ (режисьор Тони Гатлиф), „Черната лястовица“ (режисьор Георги Дюлгеров) и др., оставили забележителна следа в съкровищницата на световното игрално кино, с пресъздадените традиции и обичаи и обхващайки актуални теми от съвремието.

Фестивалът се реализира по проект „Интегриран подход на Община Русе за интеграция на ромите и други уязвими групи на територията на общини в Област Русе“, с финансовата подкрепа на Швейцария в рамките на швейцарския принос за разширения Европейски съюз и е за три години.

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ