Фестивалът „Етно ритми без граници” отбеляза Световния ден на ромите

вторник, 11 април 2023

Ново село бе домакин на фестивала „Етно ритми без граници”, организиран от Община Русе по случай Световния ден на ромите. Празникът е символ на етническата толерантност.  Представени бяха разнообразни ритми и шарки на различните етноси, които се преплитат и образуват образа на съвременния човек - толерантен, информиран и съпричастен.

В концерта „Етно ритми без граници” участваха деца от 7 до 18-годишна възраст и техните учители и художествени ръководители, народните читалища от с. Хотанца, с. Червена вода, с. Ново село, с. Семерджиево, с. Просена, НЧ „Гюнеш-2012“ и пенсионерски клубове от с. Ново село и с. Червена вода. Свои изпълнения представиха и децата от Детска вокална група „Слънце“ с художествен ръководител Наталия Константинова към Общинския детски център за култура и изкуство, както и Оркестър „Плам“.

Представено бе класирането от детския конкурс за есе „Хармонията на етническата толерантност”.

Представени бяха рисунките от конкурса „Цветовете на етно приятелството“. Присъстващите се насладиха и на традиционни за различните етноси кулинарни изделия, приготвени от местни жители.

Пъстрият празник завърши с награждаване на участниците, музика и танци.

Събитието е в изпълнение на Дейност 7 по проект „Интегрирани мерки за социално и образователно включване на уязвими групи на територията на Община Русе“, по ДФП BG05M9OP001-2.056-0007-С01, по процедура за КБ BG05M9OP001-2.056 „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи. Интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование“ – Компонент 2“ по ОП РЧР 2014-2020 и ОП НОИР 2014-2020.