Иновативен урок по родолюбие „Пътят към свободата” беше представен в ДГ „Радост”

четвъртък, 24 февруари 2022

Децата изградиха Лего модел на статуята на свободата

„Пътят към свободата” чрез средствата на информационно-комуникационните технологии представи русенският клуб „Традиция” в детска градина „Радост” – Русе. Традиционният урок по родолюбие запозна подрастващите и бъдещите ученици от филиала на бул. „Придунавски” с всички събития, предхождащи емблематичната дата – 3 март 1878 година, а именно – хайдушките борби, Национално-освободителното движение, Априлското въстание и Руско-турската освободителна война. Председателят на клуба Мартин Календжиев и зам. - директорът на детската градина Стоян Стоянов демонстрираха пред малчуганите униформи и въоръжение от изредените исторически събития, довели до Освобождението. Децата се докоснаха до знамена – реликва като Самарското знаме с ликовете на Светите братя Кирил и Методий – покровители на Европа, както и до знамената от Априлското въстание, извезани от Райна Княгиня и дъщерята на Баба Тонка – Петрана Обретенова. Изключително впечатляващо за подрастващите бе и съприкосновението до евангелието, камата и револвера на Васил Левски.
    Седмицата, предхождаща Трети март е обявена за „Седмица на свободата” в ДГ „Радост”. В нея се включват децата и учителите от всички възрастови групи. За целта те са подготвили кътове на свободата, където са ситуирани изделия на родолюбива тематика, плод на творческите умения на малчуганите. В тях могат да се видят рисунки на Левски, Ботев, трикольори… Отделено е и специално внимание на Ангел Кънчев, тъй като през идващия месец се навършват 150 години от гибелта му. По-големите деца от подготвителните групи построиха и специален Лего модел на свободата, пресъздавайки статуята от емблематичния русенски паметник.