Изложба на централния площад в Русе представя река Дунав през обектива на велопътешественици

неделя, 25 август 2024

Изложбата „Изворът и горното течение на река Дунав“ беше открита вчера вечерта на площада пред сградата на Общината в Русе. Колоездачите от приятелска задруга „Slow Riders“ представиха на експозицията до шадраваните свои фотографии, направени по време на последното си велопътешествие. Велиян Делийски, основният двигател на задругата, разказа на присъстващите интересни и любопитни моменти от пътуването и сподели, че изложбата е своеобразно пожелание да се стимулира активния начин на живот и туристическия потенциал на град Русе, съпоставяйки го с този на европейските ни приятели малко по-нагоре по реката.

Фотографиите представят кътчета от веломаршрута от извора на река Дунав до Виена, Австрия, а изложбата и пътуването се осъществяват с финансовата подкрепа на Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“.

На откриването официален гост беше Цветослав Димитров, директор на дирекция „Образование и култура“ в Община Русе, който поздрави велопътешествениците за вдъхновяващата инициатива. Той им връчи поздравителен адрес от кмета на община Русе Пенчо Милков, който ги поздравява за предоставената възможност русенци и гостите на града да се докоснат до едни от най-красивите кътчета на Европа. „С реализирането на вашия проект вие показвате колко важна е връзката между природата, културата и активния начин на живот“, се казва в обръщението на кмета към колоездачите.

Подбраните фотографии ще могат да бъдат видени и от участниците в колоездачното приключение „Дунав Ултра“, чиито маршрут ще премине през град Русе, и обединява стотици ентусиасти, които прекосяват северната граница на България с колело.

Русенци и гостите на града са добре дошли да се насладят на фотоизложбата и да прочетат интересната информация под снимките, която разказва повече за забележителностите и живота край горното течение на река Дунав.

През месец май колоездачите Велиян Делийски (Русе), Мартин Шивачев (София), Никола Гюрчев (Русе) и Васил Йорданов (Добрич) се впуснаха в 1500 км велоприключение, като близо 1000 км от маршрута премина по поречието на река Дунав.