Какви са ползите и защо да рециклираме хартията?

сряда, 12 юли 2023

• Рециклирането на хартия и дървесина спестява дървета и гори. Да, можете да засадите нови дървета, но не можете да замените девствените гори или древните гори, след като бъдат загубени. Всеки тон рециклирана хартия спасява 13 дървета.
  • Изработването на продукти от рециклирани материали изисква по-малко енергия, отколкото да се произвеждат от нови суровини. Понякога това е огромна разлика в енергията. Например създаването на нова хартия от рециклирана хартия използва 40% по-малко енергия, отколкото произвеждането от чисти дървесни влакна.
  • 1 килограм рециклирана хартия спестява използването на 32 литра питейна вода.
  • Всеки тон рециклирана хартия спестява използването на 4 кВт/ч електроенергия.
  • Хартията може да се рециклира от 5 до 7 пъти, след което се разпада.
  • 90% от всички картонени опаковки могат да се рециклират.

Рециклирането помага да се намали количеството отпадъци, които произвеждам и депонираме. Затова „Живей чисто! Рециклирай!“

Този документ е създаден в рамките на проект BGENVIRONMENT-3.002-0005 ,,Мерки за подобряване управлението на отпадъците в общините Русе, Тутракан, Сливо поле и Ветово’’, който се осъществява с финансовата подкрепа  на Програма ,,Опазване на околната среда и климатични промени’’, чрез ФМ на ЕИП 2014-2020 г.  Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Община Русе и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Програмния оператор и/или Офиса на Финансовия механизъм“.